
Na příjmové straně pomohly k lepšímu výsledku zejména přímé daně. Inkaso daně z příjmu právnických osob již po započítání pololetní zálohy dosáhlo objemu plánovaného pro celý letošní rok. Lepší vývoj oproti plánu je vidět i na dani z příjmu fyzických osob a pojistném.
Naopak pod rozpočtem se stále pohybují nepřímé daně v čele se spotřební daní. Celkově však stát doposud inkasoval o 17,1 miliardy korun více, než na začátku roku předpokládal. Naopak na nedaňových příjmech ztrácí 5,1 mld. Kč.
Na výdajové straně i nadále tempo růstu postupně zpomaluje. Transfery podnikatelským a nepodnikatelským subjektům, které zatěžovaly rozpočet zejména v první polovině roku, v posledních měsících poklesly a investice pokračují ve stabilním růstu.
Doposud bylo utraceno necelých 85 miliard z plánovaných 182 mld. Kč. Prozatím tempo čerpání odpovídá průměru předchozích let, tudíž lze předpokládat, že by ambiciózní plán mohl být naplněn.
Na druhou stranu úspora oproti plánu vzniká v případě platů státních zaměstnanců a výdajů na obsluhu státního dluhu. V prvním případě lze očekávat tradičně zvýšené náklady v závěru roku v podobě odměn, které úsporu sníží. U obsluhy státního dluhu by se však úspora mohla ve zbytku roku ještě zvýšit. Celkově tak stát v proporcionálním vyjádření doposavad ušetřil 18,1 mld. Kč.
Podle našich očekávání tlak na prohlubování deficitu státního rozpočtu v druhé polovině roku slábne. Ačkoli naše prognóza počítala s vyšším daňovým inkasem oproti plánu ministerstva financí, zejména daň z příjmu právnických osob je pozitivním překvapením.
V závěrečné třetině roku by ekonomika měla podpořit i další daňové položky a zároveň poleví tlak na výdajovou stranu. I nadále tak počítáme s výsledným deficitem státního rozpočtu ve výši 400 miliard korun. Výsledky za poslední dva měsíce však naznačují, že by výsledný deficit mohl být i mírně nižší.
Autor je ekonom Komerční banky
(Redakčně upraveno)