Létající auta. Převratná myšlenka, nebo slepá ulička?

V počátcích motorismu si to spolu auta a letadla rozdávala celkem běžně, dokonce na uzavřených tratích, kde se obkružovaly často do trojúhelníku postavené pylony. Pozemní stroje nezřídka vyhrávaly, ale klání se velmi brzy ukázala jako bezpředmětná – aeroplány šly dopředu mnohem rychleji, takže měřit se s nimi bylo extrémně nebezpečné.
Létající taxi, na němž pracují firmy Audi, Airbus a Italdesign, dostalo název Pop.Up Next. Jeho základem dva moduly – pojízdný a létající, které si zcela samočinně předávají kabinu s cestujícími. Foto: Audi/Airbus

Po spojení svobody letounu a užitkovosti automobilu snil třeba už Henry Ford. Jenže roky plynuly a vzducho-zemní hybridy stále ne a ne prorazit, respektive se vůbec uchytit. Teprve teď nastává určitá šance, že se to může změnit.

Jak na to

Z dnešního pohledu se jeví hned několik cest, jak dostat auta do vzduchu. Odnímatelná křídla, která byste v minulosti schovávali v garáži, jsou mimo hru. Je jasné, že musí být k dispozici stále, samozřejmě složená.

Jenže to už je lepší volit vrtule: Takže se nabízejí vrtulníky, vírníky (stroje s vodorovnou vrtulí, jež ale nemá vlastní pohon a je roztáčena pouze obtékajícím vzduchem – pozn. aut.) nebo drony. Ty aktuálně asi vedou. Druhou cestou je rezignovat na „letadlový“ dostup a zkusit vozidla zvednout jen o pár desítek centimetrů – aby když tak mohla bez obav zamířit mimo zpevněné vozovky.

Vznášedlový princip však neřeší jeden ze stěžejních úkolů, tedy uvolnit silnice a ulice tím, že část provozu se prostě přesune do vzduchu.

Kupci, kde jste?

Mezi pionýry se v dané oblasti řadí americká firma Terrafugia, nizozemská PAL-V a slovenská Aeromobil. Všechny tři chtějí létající auta prodávat koncovým zákazníkům. Těch by na celém světě mohlo být podle jednoho z odhadů okolo 1200 ročně, což není mnoho.

Zájem okrajuje cena (třeba PAL-V začíná 299 000 eur), nutnost absolvovat letové zkoušky a pak také fakt, že nabízené modely jsou v obou módech pomalejší než obvyklá konkurence, jako automobily nijak zvlášť praktické a uprostřed kolony s nimi nevzlétnete, protože vám bude chybět prostor i čas pro překonfigurování poháněcího, respektive nosného ústrojí.

PSALI JSME:
Dubajská policie testuje létající motorky

Aerotaxi

Mnohem větší šance na úspěch má koncept, na němž pracují firmy Audi, Airbus a Italdesign. Jejich nápad od začátku směřuje k tomu, že by šlo o stroj k pronájmu. Létající taxi dostalo název Pop.Up Next. Jeho základem dva moduly – pojízdný a létající, které si zcela samočinně předávají kabinu s cestujícími. Ti se nestarají o nic, jen zadají cíl cesty.

Motory jsou elektrické, ve vzduchu i na vozovce se novinka pohybuje v autonomním režimu. Tím mimo jiné odpadá nutnost jakkoli školit uživatele. Podobné řešení nastínil také Aston Martin ve svém konceptu Volante Vision (viz obrázek níže).

Foto: Aston Martin
Sdílet:

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Další z rubriky Motorismus

Toyota se inspirovala v americkém supermarketu

Toyota se stala prvním výrobcem na světě, jehož roční produkce překročila deset milionů aut. Za úspěchem automobilky stojí systém, který se dnes označuje jako lean manufacturing (štíhlá výroba – pozn. red.), který …

Devatero, jak postupovat při nákupu ojetého auta

Uvažujete o koupi ojetého auta, ale netušíte, na co všechno si dát pozor? A co všechno taková koupě ojetiny obnáší? Připravili jsme pro vás devět základních rad, které by vám mohly v rozhodování pomoci.

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …

Část domácností se řítí do finanční propasti

Hospodaření některých českých domácností je dlouhodobě jen těžko udržitelné. Ačkoli se majetková a finanční situace za poslední dvě dekády celkově zvedla, je tu i jeden hodně rizikový faktor: v porovnání s výší mezd …

Partneři Portálu

NOOL
Rolovat nahoru