Létající auta. Převratná myšlenka, nebo slepá ulička?

V počátcích motorismu si to spolu auta a letadla rozdávala celkem běžně, dokonce na uzavřených tratích, kde se obkružovaly často do trojúhelníku postavené pylony. Pozemní stroje nezřídka vyhrávaly, ale klání se velmi brzy ukázala jako bezpředmětná – aeroplány šly dopředu mnohem rychleji, takže měřit se s nimi bylo extrémně nebezpečné.
Létající taxi, na němž pracují firmy Audi, Airbus a Italdesign, dostalo název Pop.Up Next. Jeho základem dva moduly – pojízdný a létající, které si zcela samočinně předávají kabinu s cestujícími. Foto: Audi/Airbus

Po spojení svobody letounu a užitkovosti automobilu snil třeba už Henry Ford. Jenže roky plynuly a vzducho-zemní hybridy stále ne a ne prorazit, respektive se vůbec uchytit. Teprve teď nastává určitá šance, že se to může změnit.

Jak na to

Z dnešního pohledu se jeví hned několik cest, jak dostat auta do vzduchu. Odnímatelná křídla, která byste v minulosti schovávali v garáži, jsou mimo hru. Je jasné, že musí být k dispozici stále, samozřejmě složená.

Jenže to už je lepší volit vrtule: Takže se nabízejí vrtulníky, vírníky (stroje s vodorovnou vrtulí, jež ale nemá vlastní pohon a je roztáčena pouze obtékajícím vzduchem – pozn. aut.) nebo drony. Ty aktuálně asi vedou. Druhou cestou je rezignovat na „letadlový“ dostup a zkusit vozidla zvednout jen o pár desítek centimetrů – aby když tak mohla bez obav zamířit mimo zpevněné vozovky.

Vznášedlový princip však neřeší jeden ze stěžejních úkolů, tedy uvolnit silnice a ulice tím, že část provozu se prostě přesune do vzduchu.

Kupci, kde jste?

Mezi pionýry se v dané oblasti řadí americká firma Terrafugia, nizozemská PAL-V a slovenská Aeromobil. Všechny tři chtějí létající auta prodávat koncovým zákazníkům. Těch by na celém světě mohlo být podle jednoho z odhadů okolo 1200 ročně, což není mnoho.

Zájem okrajuje cena (třeba PAL-V začíná 299 000 eur), nutnost absolvovat letové zkoušky a pak také fakt, že nabízené modely jsou v obou módech pomalejší než obvyklá konkurence, jako automobily nijak zvlášť praktické a uprostřed kolony s nimi nevzlétnete, protože vám bude chybět prostor i čas pro překonfigurování poháněcího, respektive nosného ústrojí.

PSALI JSME:
Dubajská policie testuje létající motorky

Aerotaxi

Mnohem větší šance na úspěch má koncept, na němž pracují firmy Audi, Airbus a Italdesign. Jejich nápad od začátku směřuje k tomu, že by šlo o stroj k pronájmu. Létající taxi dostalo název Pop.Up Next. Jeho základem dva moduly – pojízdný a létající, které si zcela samočinně předávají kabinu s cestujícími. Ti se nestarají o nic, jen zadají cíl cesty.

Motory jsou elektrické, ve vzduchu i na vozovce se novinka pohybuje v autonomním režimu. Tím mimo jiné odpadá nutnost jakkoli školit uživatele. Podobné řešení nastínil také Aston Martin ve svém konceptu Volante Vision (viz obrázek níže).

Foto: Aston Martin

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Motorismus

V dílnách Škoda Motorsport vzniká unikátní vůz

V dílnách Škoda Motorsport právě vzniká unikátní vůz. Jako výsledek nekončícího technického vývoje na cestě k udržitelnosti se rodí koncept Enyaq RS Race. Nahlédněte za kulisy jeho vývoje. Nepůjde jen designovou …

Cyklisté při nehodách umírají, ale helmy nenosí

Cyklisté patří k nejzranitelnějším účastníkům silničního provozu. Při dopravních nehodách zemřelo v loňském roce 39 cyklistů, další stovky končí se zraněním. Jak vyplývá ze statistik zveřejněných Policií ČR, je to o …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB