
Takzvané EPC (Energy Perfomance Contracting) projekty se přitom vyznačují garancí určité výše budoucích úspor, z nichž se postupně daný projekt hradí. „Z pohledu zákazníků je zajímavější výše roční úspory energie v objektech, která byl loni téměř 390 milionů korun,“ uvedl předseda APES Ivo Slavotínek.
Z dlouhodobého hlediska podle odborníků není možné u EPC projektů pozorovat jasně vzestupný či klesající trend. V posledních letech byl z pohledu investic nejúspěšnější rok 2012, kdy dosáhly 362 milionů korun. Za posledních deset let byla průměrná roční investice zhruba 240 milionů, loni to bylo 150 milionů.
Podle Slavotínka se realizace řady projektů přesunula do letošního roku, jenž by tak měl být ve srovnání s průměrem výrazně vyšší. Předseda APES přitom vidí pozitivní trend v tom, že se v posledních dvou letech podařilo nastartovat projekty využívající metody EPC k realizaci komplexních rekonstrukcí podporovaných z Operačního programu Životního prostředí. Právě tato skutečnost podle něj výrazně zvýšila počet a tržby v segmentu EPC.
Největší zájem z měst a krajů
Nejčastějšími investory do EPC projektů jsou podle statistik APES města a kraje. Podle Slavotínka se v poslední době objevují i zajímavé projekty v průmyslu. „Co se týče státu, ten zatím příkladem nejde, ale i to se, doufám, v budoucnu změní díky novému nastavení dotační politiky, která metodu EPC zvýhodňuje,“ uvedl.
Z hlediska aktuálních trendů u energeticky úsporných projektů jsou velmi často zahrnuty úpravy vytápění budov. Díky postupnému rozšiřování dnes EPC projekty zahrnují veškeré technologie budovy včetně vody. Energetické úspory jsou jedním z hlavních atributů i u běžných uživatelů, pro které je to významnější kritérium než v minulosti, zčásti i díky dotačním programům.