Letos by se mělo nadprůměrně investovat do energeticky úsporných projektů

V Česku bylo podle Asociace poskytovatelů energetických služeb (APES) za poslední čtvrtstoletí realizováno více než 250 energeticky úsporných projektů za 3,6 miliardy korun. Jejich celková hodnota z hlediska vstupních investic dosáhla 3,6 miliardy korun. Letošní rok by měl být přitom z hlediska investic do těchto řešení výrazně nadprůměrný.
Nejčastějšími investory do EPC projektů jsou podle statistik APES města a kraje. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Takzvané EPC (Energy Perfomance Contracting) projekty se přitom vyznačují garancí určité výše budoucích úspor, z nichž se postupně daný projekt hradí. „Z pohledu zákazníků je zajímavější výše roční úspory energie v objektech, která byl loni téměř 390 milionů korun,“ uvedl předseda APES Ivo Slavotínek.

Z dlouhodobého hlediska podle odborníků není možné u EPC projektů pozorovat jasně vzestupný či klesající trend. V posledních letech byl z pohledu investic nejúspěšnější rok 2012, kdy dosáhly 362 milionů korun. Za posledních deset let byla průměrná roční investice zhruba 240 milionů, loni to bylo 150 milionů.

Podle Slavotínka se realizace řady projektů přesunula do letošního roku, jenž by tak měl být ve srovnání s průměrem výrazně vyšší. Předseda APES přitom vidí pozitivní trend v tom, že se v posledních dvou letech podařilo nastartovat projekty využívající metody EPC k realizaci komplexních rekonstrukcí podporovaných z Operačního programu Životního prostředí. Právě tato skutečnost podle něj výrazně zvýšila počet a tržby v segmentu EPC.

Největší zájem z měst a krajů

Nejčastějšími investory do EPC projektů jsou podle statistik APES města a kraje. Podle Slavotínka se v poslední době objevují i zajímavé projekty v průmyslu. „Co se týče státu, ten zatím příkladem nejde, ale i to se, doufám, v budoucnu změní díky novému nastavení dotační politiky, která metodu EPC zvýhodňuje,“ uvedl.

Z hlediska aktuálních trendů u energeticky úsporných projektů jsou velmi často zahrnuty úpravy vytápění budov. Díky postupnému rozšiřování dnes EPC projekty zahrnují veškeré technologie budovy včetně vody. Energetické úspory jsou jedním z hlavních atributů i u běžných uživatelů, pro které je to významnější kritérium než v minulosti, zčásti i díky dotačním programům.

PSALI JSME:
Slunce ušetřilo Národnímu divadlu 93 miliony

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Další z rubriky Technologie

Kyberzločinci útočí přes Hvězdné války

Oblíbené filmy mnohdy slouží pro kyberzločince jako návnada k šíření malwaru – programu pro poškození nebo vniknutí do počítačového systému. Výjimkou není ani poslední díl Hvězdných válek. Pozornost útočníků upoutal …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …

Do důchodu v 65 letech. Nebo bude všechno jinak?

Čím jsme starší, tím více vyhlížíme magickou hranici 65 let, kdy budeme moci začít čerpat starobní důchod. Finanční prostředky, které jsme každý měsíc či jednou za rok platili státu, se nám konečně začnou vracet a …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Dejte pozor, kde se v pracovní době opaříte čajem

Poradna
Jeví se to jako velká nespravedlnost. Zlomíte si nohu na mokrých schodech, opaříte se horkým čajem během přestávky na oběd nebo se pořežete o ostrý předmět. Pokud k tomu dojde v sídle firmy, kde jste zaměstnaní, s velkou pravděpodobností budou zmíněné nehody posouzeny jako pracovní úraz. Na pracovní cestě však obdobný karambol bude naopak považován za vaši nešikovnost nebo smůlu.
Rolovat nahoru