Letošní hospodaření vlády je nejhorší v historii. Deficit je 230 miliard

Státní rozpočet hospodařil v prvních osmi měsících tohoto roku s deficitem 230,3 miliardy korun. „Oproti stejnému období minulého roku je výsledek horší o 214,9 miliardy. Z pohledu srpnových i celoročních statistik jde o nejhlubší deficit v moderní historii země,“ říká ekonom Komerční banky František Táborský.
Státní rozpočet je v nejhlubším deficitu v moderní historii. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Podle něj tak byl překonán i doposud nejhorší rok 2009, kdy státní rozpočet skončil s pasivem 192,4 mld. Kč. „V relativním vyjádření však nebyl prozatím schodek roku 2009 překonán (4,1 % vs. 4,5 % hrubého domácího produktu). Oproti červenci však nárůst deficitu státního rozpočtu opět nabralo na tempu,“ upozorňuje ekonom.

Celkové příjmy státního rozpočtu poklesly za prvních osm měsíců meziročně o 4,2 %. I nadále největší propad vykazují přímé daně v čele s daní z firemních příjmů (-21,7 %).

Oproti plánu státního rozpočtu je ale výběr o několik miliard vyšší, za čímž stojí epší makroekonomický vývoj a to, že firmy méně využívají odpuštění platby daňových záloh.

„Naopak zklamáním je pro ministerstvo financí i nadále výběr DPH, na kterém ztrácí již 12,1 miliardy korun a je tak suverénně největší dírou ve státním rozpočtu,“ říká Táborský a dodává, že „negativní zprávou je i nadále větší propad výběru pojistného na sociální zabezpečení (meziročně o 3,9 %), kvůli čemuž státní rozpočet doposud přišel o sedm a půl miliardy“.

Tyto výpadky podle ekonomů kompenzují nedaňové příjmy zejména z Evropské unie a čerpání rozpočtových rezerv, díky čemuž má státní rozpočet o více než deset miliard navíc, než resort financí plánoval. V následujících měsících však budou pravděpodobně tyto příjmy naopak nižší.

„Výrazný růst státních investic pomáhá zmírňovat hospodářské problémy naší země. Bohužel však vede i k růstu schodku státního rozpočtu,“ říká hlavní ekonom BHS Štěpán Křeček, podle nějž lze vzhledem k negativním důsledkům koronavirové krize očekávat, že se hospodaření státního rozpočtu bude dál zhoršovat.

PSALI JSME:
Sliby zhorší hospodaření státu

„Současná úroveň schodku je 15krát vyšší než ve stejném období loňského roku,“ upozorňuje Křeček: „K tomuto výsledku přispívá hospodářská strategie vlády, která spočívá v navyšování výdajů státního rozpočtu. Naopak žádná významná úsporná opatření dosud nebyla ohlášena. Vzhledem k blížícím se volbám lze očekávat, že nákladná opatření na podporu ekonomiky budou prodlužována a schodek se bude dál prohlubovat.“

Podle Lukáše Kovandy, hlavního ekonoma Trinity Bank a člena Národní ekonomické rady vlády, lze předpokládat, že letošní celkový schodek bude nižší, než plánovaných 500 miliard korun. „Hlavně proto, že za čtyři měsíce už se nejspíše nestihne tak výrazně deficit prohloubit. Schodek tak pravděpodobně skončí v pásmu od 400 do 450 miliard korun,“ odhaduje ekonom. „V příštím roce ovšem může činit až 300 miliard korun. Záleží ovšem také na tom, jak závažná bude druhá, případně dokonce třetí vlna koronavirové pandemie,“ dodává.

Podle ekonomů i přes lepší než předpokládaný vývoj v posledních dvou měsících směřuje státní rozpočet k nejhoršímu výsledku v historii. Celkové veřejné finance by tento rok měly zakončit v deficitu 7,6 % HDP, což by znamenalo o 2,5 procentních bodů horší výsledek ve srovnání s doposud nejhorším rokem 2009. Dluh veřejných financí letos podle některých odhadů významně vzroste z loňských 30,7 % na 37,8 % HDP.

PSALI JSME:
Ministryně financí připouští schodek blízký 500 miliardám. Překvapivé je to, že tak činí už před létem

×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Poskytnutých úvěrů na bydlení v lednu ubylo

Pro zájemce o bydlení s nedostatkem vlastních peněz začal letošní rok pozitivně. Průměrná úroková sazba poklesla i v lednu a klesá tak už deset měsíců v řadě. Podle aktuálních dat ukazatele Fincentrum Hypoindex …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB
Rolovat nahoru