Letošní Nobelova cena upevňuje dominanci amerických ekonomů

Letošní Nobelovu cenu za ekonomii získávají dva američtí ekonomové, Paul Milgrom a Robert Wilson. Upevňují tak dominanci amerických ekonomů mezi laureáty této ceny, jež se udílí nepřetržitě od roku 1969. Dominanci Spojených států ještě zvýrazňuje fakt, že řada neamerických oceněných působí právě na univerzitách v USA.
Letošní Nobelovu cenu za ekonomii získávají dva američtí ekonomové, Paul Milgrom a Robert Wilson. Zdroj: kve.se

Milgrom s Wilsonem získávají nejprestižnější ocenění v oblasti ekonomie za rozvoj teorie aukcí a za koncipování zcela nových aukčních mechanismů. Tyto mechanismy se dnes používají například při aukcích kmitočtů mobilních sítí.

Z jejich nových koncepcí, s nimiž Milgrom s Wilsonem přišli, těží přitom jak prodávající, tak kupující, tak i daňový poplatník. Volba konkrétního mechanismu aukce zásadně určuje její výsledek, neboť jednotliví dražitelé jednají strategicky, s využitím jim dostupných informací. To znamená, že ve svém rozhodování v rámci aukce berou v potaz jak to, co vědí sami, tak to, co – jak se domnívají – vědí ostatní dražitelé.

Jak Milgrom, tak Wilson, kteří oba působí na Stanfordově univerzitě, jsou úspěšní nejen v oblasti akademické ekonomie, ale také v praxi. Radí společnostem, jak v aukcích – například těch kmitočtových – optimálně postupovat.

PSALI JSME:
Esther Duflo je nejmladší držitelkou Nobelovy ceny za ekonomii

Milgromův tým například v roce 2006 zajišťoval poradenské služby společnosti Comcast a jejími konsorciu, SpectrumCo. Podle studie Winning Play in Spectrum Auctions, kterou v roce 2009 publikoval americký Národní úřad pro ekonomický výzkum, šlo o „nejneobyčejnější výkon v historii amerických aukcí frekvenčního spektra“.

SpectrumCo podle studie díky zvolenému postupu při dražbě ušetřilo takřka 1,2 miliardy dolarů. O tolik levněji totiž získalo frekvence v porovnání s tím, kolik za jejich srovnatelnou obdobu platili jiní dražitelé, společnosti jako T-Mobile nebo Verizon.

Jedním z taktických postupů konsorcia SpectrumCo bylo skokové navýšení nabízené sumy – o 750 milionů dolarů. Šlo o nevýraznější skokové navýšení nabízené sumy v historii amerických frekvenčních aukcí a Americkou Federální komisi pro komunikace přimělo ke změně dražebních pravidel.

Autor je hlavní ekonom Trinity Bank a člen Národní ekonomické rady vlády (NERV)
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Nobelova cena za ekonomii oceňuje boj s chudobou

×
  1. Na nobelovu cenu je vhodná hloupost občanů ČR,kteří se nechají od státu akorát šikanovat a ještě poslušně hýkají blahem jak se najedli zkažených potravin ze západní Evropy.Jsme ostuda Evropy,ať už kvůli korupci nebo nejhorší dálnici D1 v celé Evropě!

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Ropa po útoku v Saúdské Arábii prudce zdražuje

Ropa Brent, jejíž cena je určující pro cenu pohonných hmot v ČR, při zahájení dnešního obchodování vyskočila nad úroveň 70 dolarů za barel, na své čtrnáctiměsíční maximum. Barel se prodával až za 71,16 dolaru. Stalo …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB
Rolovat nahoru