Letošní schodek státního rozpočtu je na úrovni deficitu za celý krizový rok 2009

Názor
Státní rozpočet je po prvních čtyřech měsících roku v rekordním schodku 192 miliardy korun. Loni deficit činil za měsíce leden až duben „pouze“ necelé 94 miliardy. Letos je tedy schodek o takřka sto miliard hlubší, než za stejné období loňského roku. Pandemickou situací ovšem loni na rozdíl od letoška prakticky nebyl dotčen vývoj státních financí v měsících lednu a únoru. I tak je letošní situace závažná.
Státní rozpočet je po prvních čtyřech měsících roku v rekordním schodku 192 miliardy korun. Ilustrační foto: ČNB

Schodek za první čtyři měsíce roku 2021 prakticky odpovídá deficitu za celý rok 2009, v němž vrcholila světová finanční krize. Deficit roku 2009 byl přitom až právě do loňska historicky rekordní a obecně se mínilo, že jen tak překonán nebude.

Problémem tuzemských veřejných financí však nyní není ani výše deficitu, ani výše veřejného dluhu, dokonce ani ne samotné tempo zadlužování, i když je varovné, ale otálení vlády s předložením věrohodné strategie postupného ozdravování veřejných financí. Tato strategie by měla být dlouhodobého rázu a pokrývat tak například léta 2022 až 2032. Je nutné, aby jí vláda předložila co nejdříve.

PSALI JSME:
Státní rozpočet po první třetině roku vykazuje deficit 192 miliard

Od příštího roku už ratingové agentury nebudou tak shovívavé, jako byly loni a jako jsou letos. Včera „zdvihla prst“ agentura Moody’s, která upozornila na to, že mezinárodní investorská obec postrádá právě věrohodnou strategii ozdravování tuzemských veřejných financí.

Pokud vláda bude s jejím předložením dále otálet, hrozí nakonec až zhoršení ratingu tuzemského dluhu, což by vládě prodražilo půjčování na mezinárodních trzích. Už nyní si přitom česká vláda půjčuje na deset let za třetí nejvyšší úrok v celé EU. Vyšší úrok platí pouze Rumunsko a Maďarsko.

Autor je hlavní ekonom Trinity Bank a člen Národní ekonomické rady vlády (NERV)
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Vláda by měla přijít s plánem konsolidace

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Trhy tlačí na Fed, aby byl přísnější

Finanční a konkrétně akciové trhy jsou místem, kde se všechny informace světa scházejí na jednom místě a spoluvytvářejí konsensus, který následně určuje ceny komodit, finančních aktiv, nemovitostí apod. Ačkoli jsou …

Vyšší schodek veřejných financí než v roce 2022

Hospodaření veřejných rozpočtů za rok 2023, které v pondělí představil statistický úřad, nevypadá příliš povzbudivě. Za loňský rok se deficit hospodaření celých financí zvýšil, a to jak nominálně, tak dokonce i …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Letní tábory pro děti už stojí skoro stejně, jako dovolená u moře

Průzkum
Pobyt v chatce nebo ve stanu v českých luzích a hájích je mnohdy srovnatelný s cenou levnějších zájezdů k moři. Třetina rodičů očekává, že si letos za letní tábor pro své děti připlatí k moři. Každý pátý rodič počítá, že za svou dceru nebo syna zaplatí více než deset tisíc korun. Ukázalo šetření společnosti Provident Financial, který mají Finanční a ekonomické informace (FAEI.cz) k dispozici.