Státní rozpočet po první třetině roku vykazuje deficit 192 miliard

Názor
Stát hospodařil za první čtyři měsíce letošního roku s deficitem 192 miliard korun. Celkové příjmy poklesly meziročně o 5,6 procenta a výdaje naopak vzrostly o 12,8 procenta. S nárůstem deficitu o 66,8 mld. Kč tak jde o nejvýraznější meziměsíční zhoršení v tomto roce.
Český stát hospodařil za první čtyři měsíce letošního roku s deficitem 192 miliard korun. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Na příjmové straně nejvíce zaujme vývoj nepřímých daní. V případě DPH ve státní kase chybí oproti plánu ministerstva financí osm miliard korun a v případě spotřební daně 15 mld. Kč. Slabší inkaso těchto daní bylo patrné již v předchozích měsících. Očekáváme však, že druhá polovina roku by díky otevření ekonomiky a nárůstu spotřeby domácností měla přinést i nárůst inkasa těchto daní.

Naopak pozitivní zprávou jsou i nadále přímé daně, které přibližně odpovídají schválenému rozpočtu. V tomto kontextu je překvapením zejména inkaso daně z příjmu právnických osob, které i přes svůj čtvrtletní charakter placení záloh v dubnu nepřispělo k vyššímu deficitu státního rozpočtu. Celkově však příjmová strana ztrácí za první čtyři měsíce 21,3 miliardy korun oproti plánům ministerstva.

Na výdajové straně i v dubnu největší roli hrály transfery podnikatelským subjektům, na které stát od začátku roku vynaložil zhruba 51 miliard korun. Stejně jako v případě transferů municipalitám a příspěvkovým organizacím se z velké části jedná o předfinancování, resp. rychlejší čerpání některých výdajů. Ve druhé polovině roku by tak tlak na vyšší deficit státního rozpočtu z tohoto titulu měl klesnout.

PSALI JSME:
Česká vláda loni hospodařila s nejmenším schodkem v rámci Visegrádu

Naopak zrychlení výdajů očekáváme u investic, na které stát za první čtyři měsíce vynaložil 38,8 miliard korun. V alikvotním vyjádření jsou tak kapitálové výdaje nižší o 23,1 mld. Kč. Letošní čerpání poměrově odpovídá průměru předchozích let, nominálně však letošní plán počítá s historicky rekordním objemem a je tak otázkou, zda se povede ambiciózní plán naplnit v období dvouciferného poklesu stavební výroby v ekonomice.

První třetina roku ukázala skokové zhoršení deficitu státního rozpočtu na historicky nejhlubší úrovně. Současný trend by pravděpodobně vedl k naplnění plánovaného schodku 500 miliard korun. My však očekáváme, že druhá polovina roku podpoří daňové příjmy a zároveň sníží tlak na výdajovou stranu.

Navíc řadu položek lze považovat již za předfinancované. Celkově tak i nadále očekáváme, že státní rozpočet skončí letos s deficitem kolem 400 miliard korun. To by znamenalo nárůst deficitu celých veřejných financí o 0,3 procentního bodu na letošních 6,5 procenta hrubého domácího produktu (HDP).

Autor je ekonom Komerční banky
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Poslední dubnová aukce potvrdila masivní nárůst poptávky po českých státních dluhopisech

×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Stát na dostavbě dálnice D4 ušetří až šest miliard

Dostavba dálnice D4 mezi Příbramí a Pískem může začít. Francouzské konsorcium DIVia podepsalo s ministerstvem dopravy smlouvu, které mu umožní čerpat od bank úvěry v hodnotě 12,5 miliardy korun. Projekt rekonstrukce …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB
Rolovat nahoru