
Podle něj se opět potvrzuje, že prvotní odhady sklizní bývají často spíše pesimističtější, než jaká je nakonec sklizeň finální. „V uplynulých letech tomu tak v řadě případů bylo,“ konstatuje ekonom a dodává, že příznivé je také to, že obilovin by se mělo sklidit více díky vyššímu hektarovému výnosu, neboť osevní plocha se zmenšila.
Sklizeň obilovin by tak dokonce měla předčít desetiletý průměr, byť mírně. Klíčovým důvodem jsou příznivější klimatické podmínky než loni nebo než v roce 2018, který byl obzvláště teplý a suchý. „Jedinou obilovinou s odhadovaným meziročním poklesem sklizně je pšenice ozimá. Podle aktuálního odhadu se sklidí 4 600 tisíc tun, což je o 116 tisíc tun méně než v loňském roce,“ uvádí Štěpán Křeček, hlavní ekonom BH Securities.
„Svou roli sehrál nejen pokles osevní plochy, ale také letošní intenzivní sucho v dubnu a začátkem května. Naopak květnový či červnový déšť pomohl jarní pšenici, kukuřici a řepce,“ vysvětluje Kovanda.
Po pšenici ozimé by druhou nejrozšířenější plodinou na českých polích měla zůstat řepka. Její předpokládaná úroda ve výši 1 145 tisíc tun je o 12 tisíc tun nižší než loňská sklizeň, což je zapříčiněno poklesem osevní plochy. „Na záda jí začíná dýchat ječmen jarní s očekávanou sklizní ve výši 1 132 tisíc tun, což představuje meziroční nárůst o 5,4 procenta,“ říká Křeček.
Osevní plocha řepky podle Kovandy dokonce klesne natolik, že navzdory vyššímu hektarovému výnosu dojde k poklesu objemu celkové sklizně. „Řepce, resp. jejímu hektarovému výnosu, uškodilo také loňské mimořádné přemnožení hraboše, které se naštěstí letos neopakuje. Hraboš páchal škody ještě loni na podzim, takže u daných plodin ovlivňuje právě i úroveň letošní sklizně,“ připomíná ekonom.
Celkově lze hodnotit druhý odhad mírně příznivé, jak z hlediska zemědělců, tak i spotřebitelů, k čemuž dopomáhá i slibná úroveň sklizně máku. „I lepší úroda máku zmírní tlaky v oblasti některých druhů pečiva,“ soudí Lukáš Kovanda.
Odhadovaná sklizeň máku by podle Štěpána Křečka měla výrazně vzrůst na 29 tisíc tun: „Zemědělci pružně zareagovali na cenový výkyv a rozhodli se rozšířit osevní plochy máku o 12,5 procenta. K bohaté sklizni máku rovněž napomůže vyšší hektarový výnos o 9,1 procenta, což by mohlo vést ke snížení cen máku na trhu.“
Letošní úroda by podle ekonomů měla zbrzdit vysoký růst ceny mouky a dalších pekárenských výrobků. „Bude však záležet i na úrodě v cizině, kam zemědělci mohou českou produkci vyvézt,“ uzavírá Křeček.