Letos se urodí méně obilovin, může zdražit pečivo

Podle aktuálních dat Českého statistického úřadu bude letošní úroda obilovin slabší než v loňském roce. Základních obilovin bude sklizeno 6 784 tisíc tun, což je o 3,3 procenta méně než před rokem. Hlavní důvody spočívají v poklesu hektarového výnosu (ten je podle statistiků nižší o dvě procenta) a úbytku osevních ploch.
Nejpěstovanější plodinou v ČR je i nadále pšenice ozimá, která zabírá téměř třetinu osevních ploch. Foto: Depositphotos.com

„První odhad letošní sklizně není povzbudivý. Sklizeň většiny základních zemědělských plodin ČR by letos měla být slabší než loni. Nutno však říci, že prvotní odhady sklizní bývají často spíše pesimističtější, než jaká je nakonec sklizeň finální. V uplynulých letech tomu tak v řadě případů bylo,“ sdělil redakci portálu FAEI.cz hlavní ekonom Czech Fund a člen Národní ekonomické rady vlády (NERV) Lukáš Kovanda.

Propad sklizně by podle něj měl být patrný zejména u pšenice, což se může odrazit v růstu ceny pekárenských výrobků. „Letošní úroda obilovin bude podprůměrná. Lze očekávat, že dojde ke zdražování pekárenských výrobků,“ potvrdil redakci hlavní ekonom BH Securities Štěpán Křeček. „Výkupní ceny většiny zemědělských plodin se budou držet na vysokých úrovních. Spotřebitelé by měli nadále počítat s vysokými cenami ovoce a zeleniny,“ varoval Křeček.

Při srovnání s desetiletým průměrem, který zahrnuje zemědělsky úspěšné období let 2014 až 2016, je odhad letošní úrody základních obilovin o 2,5 procenta nižší. Letošní rok lze tedy označit za podprůměrný.

Nejpěstovanější plodinou je i nadále pšenice ozimá, která zabírá téměř třetinu osevních ploch. Druhou nejrozšířenější plodinou na českých polích je řepka, která zabírá 15 procent osevních ploch. Řepky bude letos sklizeno 1 135 tisíc tun, což představuje meziroční pokles o 1,9 procenta. V porovnání s desetiletým průměrem je odhad letošní sklizně o 9,3 % nižší.

PSALI JSME:
Sklizeň letos bude lepší než loni, ale žádná sláva. Zdražovat bude pečivo i maso

×
  1. To už je obehrané ( každoročně ):
    je zima bude neúroda , je teplo bude neúroda, je sucho bude neúroda , je mokro bude neúroda, fouká vítr bude neúroda, nefouká vítr bude neúroda ad. a atd. – MUSÍ SE TEDY OPĚT ZDRAŽOVAT ….

  2. Který dobytek zase špekuluje, aby opět o trošku utáhli opasky obyčejným lidem? Nedávno se to svádělo na sucho, letos je vody dost, tak jsou menší plochy. Zkrátka výmluva se vždy najde.

  3. Jedná se o prognozu statistiků a ekonomů. Ale mají poněkud zastaralé údaje. Po celkem vlhkém a studeném květnu to vypadá na velmi slušnou výrobu. Na rozdíl od autorů článku jsem byl na pšeničném poli před hodinou,

  4. Úroda kvalitního obilí vhodného pro pečivo bude od letoška mnohem víc závislá na momentálním počasí. Našim zemědělcům zakázali postřiky obilí roundupem, který sjednocoval kvalitu obilí a přinášel jeho podstatně menší vlhkost při sklizni a tím i menší závislost na srážkách těsně před sklizní a menší kontaminaci plísněmi. Biti budou zemědělci zejména z výše položených oblastí našeho podhůří, kde v létě bývají tradičně vyšší srážky než v nížinách.
    Sice letos počasí díky červnovým srážkám slibuje vyšší úrodu než minulé roky, to se ale může srážkami nyní v červenci do uzrávajícícho obilí zvrátit mnohem rychleji a fatálněji než předchozí roky.

  5. Blbost. Poměrně dost cestuji autem (nikoli po dálnicích) a všímám si, že obilí naopak letos roste na větších plochách, vypadá (zatím!) zdravě a kvalitně (oproti loňsku rozhodně!), také vláhy teď bylo dostatek (zase oproti loňsku), z čehož všeho soudím, že úroda by mohla být letos slušná. Tedy když se včas sklidí. Myslím, že příspěvek zapadá do obvyklé novinářské strategie (Lenin prý tvrdil: Učit se, učit se, učit se; strategie námezdních pisálků dneška zní: Strašit, strašit, strašit!).

  6. Čili když bylo sucho, bylo to špatně, málo vláhy = malý nárůst zrn a horko k tomu = nedozrálé přeschlé klasy. Letos počasí ideální, vláhy dostatek, tepla akorát a má být ještě menší úroda. To si již poněkud protiřečí.

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Důvěra v tuzemskou ekonomiku v listopadu dále klesla

Důvěra podnikatelů i spotřebitelů v ČR v listopadu dle konjukturálního průzkumu Českého statistického úřadu (ČSÚ) pokračovala v poklesu. Saldo důvěry spotřebitelů kleslo na -22,5 bodů, což není až tak vzdálené …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB
Rolovat nahoru