Lidé nemohou cestovat? Tak čtou cestopisy

Rozhovor
Čtenáři, kteří jsou nuceni kvůli koronaviru trávit většinu času doma, se podle překladatele a ředitele vydavatelství LEDA Rudolfa Červenky vrací k osvědčeným autorům, jako je Karel Čapek nebo Josef Škvorecký. V e-shopu se sice prodává čtyřnásobek knih, jinak má ale pandemie na knižní trh drastický dopad. „Zavřená knihkupectví snížila naše tržby přibližně o osmdesát procent, což se nedá dlouho vydržet,“ říká Červenka v rozhovoru pro Finanční a ekonomický institut (FAEI.cz).
Jaro láká ke čtení daleko méně, než podzim nebo zima, ale v těchto dnech je i tohle jinak. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Je koronavirové „domácí vězení“ vhodná doba k tomu, aby lidé více četli? A dělají to?
Jaro každý rok láká ke čtení daleko méně, než podzim nebo zima, ale v těchto týdnech je i tohle jinak. Na e-shopu našeho nakladatelství se provoz zdvojnásobil, a když jsme vyhlásili, že poštovné bude zdarma, tak tam lidé nakupují ve skoro čtyřikrát větších objemech, než je běžné.
Čtenáři si teď většinou kupují víc knížek najednou, klidně tři nebo čtyři. Jinak můžu usuzovat rovněž podle členů vlastní rodiny, a je to pravda – v posledních týdnech se čte mnohem intenzivněji, ještě tak kdyby všichni po sobě přečtené knížky uklízeli…

Rudolf Červenka (72) absolvoval Matematicko-fyzikální fakultu UK v Praze. Krátce vyučoval matematiku a poté se živil jako programátor. V roce 1993 založil softwarovou společnost LEDA, z níž později vzniklo nakladatelství téhož jména, jež dodnes vede a které se stalo významným vydavatelem jazykových učebnic určených nejširší veřejnosti. V posledních letech se intenzivně věnuje vydávání krásné literatury a literatury faktu a také překládá z angličtiny (F. S. Fitzgerald), francouzštiny (Alain-Fournier) a slovenštiny (Ladislav Mňačko). Foto: Archív

Co by lidé měli v této nelehké době číst? Co byste doporučil?
Doporučím podle toho, čemu u nás dávají přednost čtenáři, a je to docela překvapivé, protože se vracejí k osvědčeným starším autorům, především českým: Hodně se kupují Čapkovy čtyři cestopisy z Anglie, Itálie, Holandska a Španělska. Že bychom si tak vynahrazovali momentální nemožnost cestovat? Anebo se chystáme na budoucí cesty?
Následují romány Josefa Škvoreckého a především nejobsáhlejší z nich – Mirákl, o němž se v anotaci píše: „Ironie při pohledu na sebe i na svět, bolestné cítění zmarněného času, satirické vyjádření neproniknutelnosti protichůdných dějů, zprostředkování skutečných významů pomocí dokonalých anekdot – to vše je Mirákl.“
Na třetím místě je literární robinzonáda, Thoreaův Walden čili život v lesích – knížka jako stvořená k pomalému vychutnávání v odloučené samotě. Velký zájem stále budí trojice knih izraelského autora Yuvala Harariho, ze kterých je nejoblíbenější Sapiens – Stručné dějiny lidstva.

A existuje i nějaká literatura, kterou byste naopak v dnešní době nedoporučil?
Jak je vidět z předchozího, lidé dávají přednost knížkám útěšným, zábavným, nikoliv povrchním. Takže bych nedoporučil krvavé psychothrillery, ty teď asi představují dobrou volbu jenom pro málokoho.

Jak výrazně dopadla mimořádná bezpečnostní opatření na knižní trh?
Jedním slovem drasticky, zavřená knihkupectví snížila naše tržby přibližně o 80 procent, což se nedá dlouho vydržet. Naše jediné příjmy pocházejí z e-shopu. A je otázka, jak velký bude zájem o knihy, až virová krize odezní.

Jak se s tím vyrovnáváte vy, vaše vydavatelství?
S tak náhlým úbytkem prodejních míst se prostě není možné vyrovnat, doufáme tedy, že obchody zanedlouho otevřou. A připravujeme se na podzimní a předvánoční trh, kdy je zájem o knížky z celého roku největší.
Na podzim chystáme opravdové knižní lahůdky, mezi nimi třeba Sůl, tuk, ocet, žár neboli Jak zvládnout základní prvky dobrého vaření světově známé americké kuchařky iránského původu Samin Nosrat, uhrančivou knihu K. M. Hargrave s titulem Napospas, která líčí dramatické události na odlehlém ostrově na severu Norska, v nichž hraje hlavní roli hrdinství rybářských žen, anebo slavné detailní pojednání Řecké mýty od Roberta Gravese.
Z novinek pro výuku jazyků to bude například učebnice nizozemštiny, která vyjde ve velmi oblíbené edici učebnic pro samouky.

Byly někdy v historii doby, kdy na tom knihy, knižní trh byly ještě hůř než teď?
Když pomineme dobu války, hodně těžké časy zažíval knižní trh za velké hospodářské krize v třicátých letech. Řada nakladatelství tehdy zkrachovala, například mezi milovníky knih ještě dnes známé Aventinum nakladatele Otakara Štorcha-Mariena. Velmi si přeji, aby současná situace nevedla k ničemu podobnému – což ovšem není úkol pro nakladatele, ale pro politiky, pro stát.

PSALI JSME:
Jako dítě přežil Osvětim i pokusy doktora Mengeleho

Vydavatelství volají o pomoc

Nakladatelé, distributoři a provozovatelé knihkupeckých sítí v otevřeném dopise požádali premiéra Andreje Babiše o finanční pomoc při záchraně českého knižního trhu. Rozhodnutí vlády o uzavření většiny obchodů včetně knihkupectví je podle nich pro český knižní trh fatální.
„Apelujeme především na zachování knižního průmyslu, pokud možno ve stavu, v jakém byl před vládou vyhlášenými opatřeními, tím míněno, že je nezbytná finanční podpora dříve než po odeznění současného nouzového stavu, vyčíslení škody a následné úhradě utrpěné škody,“ citovala ČTK dopis, který byl odeslán 24. března. Pod ním jsou podepsáni například předseda Svazu českých knihkupců a nakladatelů Martin Vopěnka, generální ředitel Albatros Media Václav Kadlec, jednatel společnosti Kosmas Jiří Michek nebo šéfové společností Dobrovský a Kanzelsberger.
Ministr kultury Lubomír Zaorálek slíbil, že se pokusí nakladatelům finančně pomoci. „Nemůžeme si dovolit, aby byl vydavatelský segment touto krizí zdecimován. To by z nás kulturně učinilo zemi druhé kategorie,“ řekl Zaorálek v rozhovoru pro iDnes.cz.

PSALI JSME:
Každý Čech si kvůli knihám odepře skoro 30 piv ročně

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Lidé a společnost

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB