Lidé při koupi bytů využívají úspory, u bank si půjčují méně

Názor
Data z hypotečního trhu opět přepisují rekordy. Banky za první půlku roku půjčily lidem na bydlení úctyhodných 224 miliard korun. K překonání historicky nejsilnějšího roku 2020, kdy celoroční objem úvěrů dosáhl 254 miliard, zbývá už jen 30 miliard.
Lidé při koupi bytů využívají úspory, u bank si půjčují méně. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Zájem o půjčky na bydlení je obrovský. Statistiky největšího rezidenčního stavitele Central Group ovšem ukazují, že lidé více využívají úspor a mírně proto klesá podíl úvěru na koupi bytu. V loňském roce byl podíl úvěru na ceně bytu v průměru 75 procent, letos je to 72 %.

Z nemovitostí se stal nejlepší prostředek, jak chránit našetřené peníze. Kdo má úspory, nechce je nechat ubývat na spořicích účtech, kde jsou úroky pod úrovní inflace. Tu má Česko nad průměrem EU. V červnu byla podle dat Českého statistického úřadu průměrná míra inflace 2,8 procenta a v roce 2020 vystoupala dokonce na 3,2 procenta, a byla tak nejvyšší za posledních osm let.

PSALI JSME:
Je inflace v ČR jen dočasná, nebo bude trvat déle?

Zatímco hodnota peněz klesá, u nemovitostí je to přesně naopak. Od roku 2015 hodnota nových bytů v Praze vzrostla téměř dvojnásobně. A zatím nic nenasvědčuje tomu, že by ceny bytů měly klesat.

Kdo shání bydlení a nemá našetřeno, neměl by s využitím výhodných půjček dlouho čekat. V červnu Česká národní banka (ČNB) poprvé od února 2020 úrokové sazby zvýšila a bude v tom pokračovat. Podle ekonomů by centrální banka mohla letos zvýšit sazby ještě dvakrát. Pro domácnosti to bude znamenat jediné. Dražší půjčky na bydlení.

Autorka je výkonná ředitelka společnosti Central Group
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Zdražování nás bude provázet celým letošním rokem

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

„Třicátníci chtějí nereálné platy. Přitom jim chybí odbornost i zkušenosti,“ říká Radovan Vaculík

Rozhovor
Firmy lidi přeplácejí, uplácejí a hodně slibují. Zaměstnanci tak dostávají informaci, že ani nemusejí pracovat a že zaměstnavatelé budou rádi, když do práce vůbec budou chodit, říká v rozhovoru coach a trenér Radovan Vaculík. Firmy dnes začínají uvažovat o tom, že raději sáhnou po zralém padesátníkovi, než po kreativním mladém člověku bez zkušeností.
Rolovat nahoru