Lidé ztratili zábrany, utrácejí své budoucí příjmy

Předseda kontrolní komise OECD a bývalý centrální bankéř William White řekl: „Už z principu nemůžete utrácet peníze, které ještě nemáte.“ A přesto se to děje. Kvantitativní uvolňování a politika levných peněz, jež odstartovala americká centrální banka ve snaze vyřešit ekonomickou krizi v roce 2008, nakazila celý svět. Lidé již dnes utrácejí své budoucí příjmy.

Ilustrační foto: Pixabay

Ve Spojených státech roste i přes vysokou zaměstnanost zadlužení obyvatelstva podporovaného tradicí plastových úvěrových kartiček. Výše zadlužení už se blíží metě, po níž před osmi lety následoval kolaps. „Přešlo to v toxickou závislost a ztrátu veškerých zábran,“ konstatuje William White.

Dluhová past

A má pravdu, když říká, že se americká centrální banka ve snaze vybruslit z důsledků kvantitativního uvolňování dostala do velmi složité situace. „Je to dluhová past. Situace je tak špatná, že pro ni neexistuje žádné správné řešení. Pokud zvedne úrokové sazby, bude to zlé. Pokud je nezvedne, celou situaci to jen umocní,“ míní White.

A skutečně. Zdražit úvěry americkým korporacím by mohlo vést k růstu nezaměstnanosti, k outsourcování výroby a služeb, růstu cen a rovněž k rychlejšímu nahrazování lidí roboty, možná i k omezení investic. Ponechat levné peníze dál na trhu je ovšem také smrtelné, neboť dluhová bublina se stále nafukuje. A v institucionální dluhopisové podobě i při záporných sazbách!

Asijské bubliny

Ekonomický stimul z tištění peněz a nulových úrokových sazeb, který po pádu Lehman Brothers rozjely velké centrální banky, se přelil do Asie a na rozvojové trhy. Tam podle Whitea nafoukl dluhové bubliny a způsobil silný nárůst dolarových půjček, které při volném toku kapitálu nebylo možné nijak kontrolovat.

To je další z důvodů, proč americká centrální banka váhá. Původně slíbila zvýšení úrokové sazby v červnu, teď hovoří o letních měsících.

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Trhy tlačí na Fed, aby byl přísnější

Finanční a konkrétně akciové trhy jsou místem, kde se všechny informace světa scházejí na jednom místě a spoluvytvářejí konsensus, který následně určuje ceny komodit, finančních aktiv, nemovitostí apod. Ačkoli jsou …

Vyšší schodek veřejných financí než v roce 2022

Hospodaření veřejných rozpočtů za rok 2023, které v pondělí představil statistický úřad, nevypadá příliš povzbudivě. Za loňský rok se deficit hospodaření celých financí zvýšil, a to jak nominálně, tak dokonce i …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Letní tábory pro děti už stojí skoro stejně, jako dovolená u moře

Průzkum
Pobyt v chatce nebo ve stanu v českých luzích a hájích je mnohdy srovnatelný s cenou levnějších zájezdů k moři. Třetina rodičů očekává, že si letos za letní tábor pro své děti připlatí k moři. Každý pátý rodič počítá, že za svou dceru nebo syna zaplatí více než deset tisíc korun. Ukázalo šetření společnosti Provident Financial, který mají Finanční a ekonomické informace (FAEI.cz) k dispozici.