Lidi, kteří šíří nebezpečnou nákazu, české soudy nekompromisně trestají

Premiér Babiš neopomene příležitost zmínit, že od pátku 13. března je šíření koronaviru trestným činem s trestem až dvanáct let vězení. A jak dodává ministr zdravotnictví Vojtěch, za porušení karantény a bezohlednost také hrozí finanční trest až tři miliony korun. Jak je tuzemská justice připravena na trestání lidí, kteří budou rozšiřovat koronavirus?
Lidi, kteří šíří nebezpečnou nákazu, české soudy nekompromisně trestají. Ilustrační foto: Depositphotos.com

„Nejvyšší tresty jsou za smrt nejméně dvou lidí. Vyšší trestní sazba čeká i na toho, kdo šířením nemoci porušil nějakou povinností vyplývající z jeho zaměstnání, postavení nebo funkce,“ informovala náš portál právnička Petra Gříbková ze společnosti Atlas Consulting, jejíž analytici práva v minulých dnech vypracovali bleskovou analýzu českých judikátů – tedy platných rozsudků, potvrzených vyššími soudy.

Z analýzy vyplývá, že soudy se umí s takovými případy vypořádat: Svědčí o tom dvě desítky pravomocně odsouzených případů, kdy šlo o šíření různých typů žloutenky a HIV. Koronavirus má nyní podle práva stejnou nebezpečnost. Podobně jako AIDS (včetně viru HIV), tyfus, ebola, SARS, pohlavní nemoci, úplavice, salmonela, tuberkulóza, cholera, mor a další závažné nemoci.

„Není vůbec podstatné, zda k nakažení další osoby dojde, protože trestné je již jen to, že pachatel zvýší nebezpečí rozšíření nakažlivé nemoci,“ vysvětluje Gříbková. Přesně za toto podle ní Nejvyšší soud odsoudil na tři a půl roku muže, který věděl o své HIV pozitivitě a přitom měl nechráněný anální sex s dvanácti muži. Jiný pachatel, který vědomě nakazil HIV dva nezletilé chlapce a ohrozil minimálně dalších dvacet lidí, dostal trest odnětí svobody dokonce na jedenáct a půl roku.

Vyhlášení nouzového stavu kvůli pandemii koronaviru Covid-19 zpřísnilo trestní sazby také u dalších trestných činů. Spáchat dnes trestný čin automaticky znamená přitěžující okolnost a výhled mnohem delšího pobytu ve vězení. Tak třeba za obyčejnou krádež hrozí až osm let vězení. Za opuštění karantény až šest let.

„I kdyby nakažený jen opustil karanténu, a nikoho nenakazil, lze už takové jednání velmi pravděpodobně posuzovat jako přípravu trestného činu,“ uvedl pro portál iDnes advokát Jan Samec. Za úmyslné šíření koronaviru hrozí v nejpřísnějším odstavci trestního zákoníku až dvanáctiletý trest vězení.

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 2
Sdílet článek