Loni byl solární boom poháněn strachem, letos vybírají zájemci dodavatele pečlivěji

Ve veřejném prostoru se začínají objevovat informace ohledně poklesu zájmu o fotovoltaiku.  Český trh se ale ještě rozhodně nevyčerpal. Podle studie Svazu moderní energetiky je u nás potenciál až trojnásobný oproti stávajícímu stavu.
Solární elektrárny instalované na střechách obytných či průmyslových budov mohou mít v České republice do roku 2030 výkon až 3,9 GW, do roku 2050 pak dokonce 7,1 GW. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Ze studie vyplývá, že solární elektrárny instalované na střechách obytných či průmyslových budov mohou mít v České republice do roku 2030 výkon až 3,9 GW, do roku 2050 pak dokonce 7,1 GW. To za předpokladu, že zhruba 35 km2 střech rodinných a bytových domů či průmyslových objektů pokryjí solární panely.

Březen byl pro nás z hlediska prodejů nejúspěšnějším měsícem od vstupu na český trh. Oproti loňskému roku vnímáme především změnu v chování zákazníků. Loňský boom byl z velké části poháněn strachem a obavami z rostoucích cen energií, případně z jejich nedostatku.

Dnes můžeme vidět, že se klienti rozhodují déle a zvažují při výběru dodavatele více atributů, než je jen cena a rychlost dodání. Přemýšlejí více v dlouhodobém horizontu a hledají stabilního partnera, který jim bude poskytovat záruky a servis.

Uvědomují si, že životnost fotovoltaiky dosahuje až 30 let, a proto je důležité svěřit instalaci firmě, která po prvních pár letech z trhu nezmizí. V tomto ohledu se domnívám, že se podařilo lidi během uplynulého roku trochu edukovat.

Více než dříve se setkáváme s klienty, kteří se zajímají o způsob provedení instalace, jaké používáme technologie, které zabrání vzniku případného požáru, jak často je potřeba provádět servis a podobně. Zájem také více pozorujeme ze strany firem a institucí, typicky obcí.

Jedním z důvodů zvýšené poptávky v tomto segmentu je, že vešla v platnost novela energetického zákona, tzv. LEX OZE I, která umožnila instalaci střešních fotovoltaických elektráren do 50 kW bez nutnosti opatřit si stavební povolení a licenci.

Autor je člen dozorčí rady společnosti Columbus Energy
(Redakčně upraveno)

Ilustrační foto: Depositphotos.com

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 0
Sdílet článek
Diskuse k tomuto článku je již uzavřena
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB