Proti Polákům jsme solární žabaři, ale instalací rychle přibývá

I když fotovoltaické elektrárny na střechách domů v Česku rostou jako houby po dešti, oproti Polsku mají tuzemské rodiny stále co dohánět. Podle údajů, které redakci FAEI.cz poskytla společnost Columbus Energy, má v Polsku už 14 procent domácností na svých střechách nainstalovanou fotovoltaickou elektrárnu, v Česku to jsou zatím necelá čtyři procenta.
Kdo chce ušetřit za energie, často sází na střešní solární instalace. Ilustrační foto: Petr Starý/FAEI.cz

Podle odborníků ze společnosti Columbus Energy zažívá Česko podobný fotovoltaický rozmach, jaký se v zemi našich severních sousedů odehrál před několika lety při spuštění dotačního programu Mój Prąd (Můj proud, pozn. red.) a daňových zvýhodnění pro fotovoltaiky.

Také v Česku je možné na instalaci fotovoltaiky použít státní dotace. Podle Státního fondu životního prostředí je letošní zájem rekordní. Podle údajů, které úřad zveřejnil začátkem listopadu, eviduje fond do konce září 35 621 žádostí o domácí solární elektrárny. Oproti celému loňskému roku jde o nárůst o 300 procent.

„Jen za září přijal program Nová zelená úsporám více než osm tisíc žádostí, z nichž téměř šest tisíc jsou projekty na financování domácích fotovoltaických elektráren. Právě fotovoltaika tvoří letos přes polovinu všech podaných žádostí, následují tepelná čerpadla, která tvoří pětinu žádostí. Na zateplení domů připadá na pět procent dosud podaných žádostí,“ uvedl fond na svém webu.

PSALI JSME:
Zájem domácností o střešní solární elektrárny láme rekordy

Zaostávající Česko

Společnost Columbus Energy uvedla, že zatímco Polsko v posledních letech pravidelně obsazuje přední příčky evropských fotovoltaických statistik, Česko zatím zaostává. V roce 2021 Polsko dokonce podle odborníků z Columbus Energy obsadilo druhé místo s nárůstem o 3,7 gigawattů (GW).

„V Česku je obrovský potenciál, co se obnovitelných zdrojů týče. V loňském roce instalovaný výkon v polské fotovoltaice dosáhl 7,67 GW a do konce července 2022 se navýšil na 10,6 GW, což je téměř pětinásobek instalované kapacity v Česku,“ konstatoval Petr Částek, člen představenstva Columbus Energy.

Dodal, že zatímco v Česku se výraznější zájem o fotovoltaiku objevil teprve s rostoucími cenami energií na podzim 2021, v Polsku tomu bylo již před čtyřmi lety v souvislosti se zmíněným dotačním programem Mój Prąd. „Nutno podotknout, že také Čechy k proaktivnímu řešení stávající situace na trhu s energiemi motivuje vedle významných finančních úspor také dotační program Nová zelená úsporám,“ řekl Částek.

Nečekat na jaro

Přestože je rozdíl energie vyrobený fotovoltaickou elektrárnou v zimě nižší než v letní sezóně, podle expertů se vyčkávání na jaro nemusí vyplatit. Nejde jen o dlouhé dodací lhůty kvůli enormnímu zájmu o střešní instalace, ale právě i kvůli vysokým cenám energií. Investice do solárních panelů se totiž při současných cenách energií mohou vrátit už za pět let.

PSALI JSME:
Většina Čechů by chtěla na střechu solární panely

„Rozdíl v objemu výroby fotovoltaické elektrárny mezi létem a zimou závisí na celé řadě faktorů, zejména pak lokalitě budovy, výšce, ve které jsou panely umístěny, orientaci panelů vůči světovým stranám a jejich sklonu, použitým modulům či klimatickým podmínkám v daném roce,“ uvedl Petr Částek ze společnosti Columbus Energy.

Obecně lze podle něho konstatovat, že od dubna do září panely vyrobí 70 procent roční produkce, takže na zbývající měsíce zůstává 30 procent. Nízké teploty ani sníh ovšem panelům nevadí.

„Fotovoltaika je pro lidi a firmy dnes často nejsnazším a nejrychlejším způsobem, jak snížit náklady na energie a pomoci v boji proti závislosti na ruském plynu,“ uvedl nedávno výkonný ředitel Solární asociace Jan Krčmář. Připomněl, že za první pololetí roku bylo v česku připojeno 9 354 fotovoltaických elektráren – především na střechách rodinných domů. Bylo to o téměř 200 procent více oproti stejnému období loni.

PSALI JSME:
Boom domácích elektráren v Česku pokračuje

Zavřít reklamu ×
  1. Zase jeden z mnoha zavádějících článků na oblbování lidí. Proč neuvedete, kolik Poláků má doma extrémně drahé bateriové úložiště? Protože nevíte? Nevíte, nebo jste úmyslně zapřeli, že elektřinu za minimální náklady ukládají do svého „ČEZu“!

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Bydlení

Nejvíc energie vynaloží domácnosti na vytápění

České domácnosti dlouhodobě patří k velkým spotřebitelům energie, na celkové konečné spotřebě v Česku se podílí 30 procenty. Největší množství energie spotřebují domácnosti na vytápění, až dvě třetiny jejich celkové …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Vánoční symboly za pět prstů

Poradna
Polovina adventu za námi a vy pořád počítáte? Jak letošní Vánoce finančně utáhnout, co oželet a kde ušetřit? Jestli vás napadlo, že tentokrát pořídíte takříkajíc za pět prstů tradiční vánoční symboly, tedy stromek a kapra, pak vám můžeme poradit, že to není dobrý nápad, jak si finančně pomoci. Raději omezte punč a rohlíčky.