Loňský úsporný tarif zvedl letošní říjnovou inflaci. Vliv měly i vysoké náklady na jídlo a bydlení

Názor
Inflace v Česku po osmiměsíčním poklesu v říjnu nepatrně vzrostla. Podle aktuálních dat Českého statistického úřadu (ČSÚ) spotřebitelské ceny v říjnu meziměsíčně vzrostly o 0,1 procenta. Meziročně vzrostly spotřebitelské ceny v říjnu o 8,5 procenta, což bylo o 1,6 procentního bodu více než v září.
Obrovskou zátěž pro rodinné rozpočty představují hlavně náklady na bydlení a základní potraviny, jejichž nákup se odložit nedá. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Říjnové zrychlení meziročního růstu cen podle ČSÚ způsobilo hlavně loňské promítnutí úsporného tarifu do cen elektřiny. Výrazný vliv měly i náklady na bydlení. Ceny zboží úhrnem podle ČSÚ v říjnu meziročně vzrostly o 10,1 procenta a ceny služeb o 6,1 procenta.

Náklady vlastnického bydlení se meziročně nezměnily. Naopak rostou ceny nájemného bytů (meziročně o 7,9 procenta), vodného (+ 16,3 procenta), stočného (+ 26,9 procenta) a tepla a teplé vody (meziročně o 31 procent). Růst i nadále mírnily ceny zemního plynu na 6,2 procenta ze zářiového růstu o 12,5 procenta a tuhých paliv z 12,9 procenta v září na říjnový růst o 3,9 procenta.

Výrazně vzrostly ceny elektřiny, meziročně o vysokých 148,6 procenta. Způsobil to jejich výrazný pokles v říjnu 2022 po zavedení úsporného tarifu. Za energie tak lidé stále zaplatí mnohem více bez ohledu na to, zda bydlí ve vlastním nebo v pronájmu.

PSALI JSME:
Paradox: Inflace sice stoupla, ale přesto se vrací ke svému cíli

Kromě nákladů spojených s bydlením rodinné rozpočty výrazně zatěžují hlavně nákupy potravin. Ty i přes dlouhodobé dvojciferné zdražování v posledních měsících stále nezlevňují.

Například cena chleba v říjnu oproti stejnému měsíci loňského roku vzrostla o 5,1 procenta a zeleniny o 12,4 procenta. Brambory zdražily dokonce o 48,5 procenta. Zlevnily naopak automobily o 4,3 procenta a pohonné hmoty a oleje o 7,3 procenta.

Pozitivní vývoj, kdy se velmi vysoká inflace postupně snižovala, v říjnu skončil a spotřebitelské ceny opět vyskočily o něco nahoru. Obrovskou zátěž pro rodinné rozpočty představují hlavně náklady na bydlení a základní potraviny, jejichž nákup se odložit nedá. Na vysokou inflaci doplácejí i lidé, kteří mají vlastní úspory. Rostoucí inflace totiž jejich hodnotu snižuje.

Autor je generální ředitel a předseda představenstva společnosti Ekospol
(Redakčně upraveno)

Ilustrační foto: Depositphotos.com

PSALI JSME:
Elektřina výrazně zvýšila inflaci

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Do předčasného důchodu zamířil rekordní počet Čechů

Úřady evidují rekordní počty lidí, kteří míří do předčasného úřadu. Podle aktuálním údajů Českého statistického úřadu, které má redakce FAEI.cz k dispozici, bylo v roce 2022 nově přiznáno 44,6 tisíce starobních …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Daňová škatulata: Od ledna zdraží (skoro) vše

Poradna
Poslanci a následně senátoři schválili novely zákonů, které jsou nezbytné k tomu, aby vstoupil v platnost tzv. konsolidační balíček, představený letos v květnu. Oproti jarním návrhům došlo k několika dílčím změnám, avšak podstata zůstává stejná – od ledna si sáhne hlouběji do peněženky úplně každý. Jakého zboží se nová opatření týkají?