Lyžařskou helmu používá sedm z deseti Čechů

Průzkum
Podle aktuálního reprezentativního průzkumu pro ERV Evropskou pojišťovnu se sjezdovému lyžování na horách věnuje 63 procent Čechů. Ačkoli lyžaři dosahují rychlosti i více než 60 km/h, nasadí si helmu jen sedm z deseti z nich. Ještě horší jsou pak statistiky k používání chráničů páteře, které nosí jen dva z deseti dospělých.
I když je v Česku povinnost používání lyžařské helmy dlouhodobě diskutovaným tématem, zákonem definována není. Bez helmy tak lyžuje na 30 procent dospělých. Ilustrační foto: Pixabay.com

U dětí je naštěstí situace s helmami lepší, nosí ji 97 procent z nich. Chránič páteře však nasadí jen čtvrtina malých lyžařů. I tak ale za posledních pár let došlo k výraznému zlepšení bezpečnosti – například podle průzkumu pojišťovny MetLife z konce roku 2017 jezdila s helmou na lyžích nebo snowboardu pouze polovina dospělých. Třetina uvedla, že helmu na hlavě nikdy neměla.

I když je v Česku povinnost používání lyžařské helmy dlouhodobě diskutovaným tématem, zákonem definována není. Sousední Rakousko nemá v tomto ohledu jednotná pravidla. Přilby jsou ale vyžadovány u dětí do 15 let ve všech spolkových zemích, s výjimkou Tyrolska a Vorarlberska. Podobně je tomu ve Švýcarsku a Francii.

PSALI JSME:
Až polovina úrazů na sjezdovce je vážná, i tak jezdí mnozí bez helmy

Ani zde ale neexistují žádné platné předpisy, které by definovaly povinné helmy. „Některé francouzské skiareály se však řídí vlastními předpisy, proto je důležité sledovat informace v jednotlivých střediscích,“ upozornil Vlastimil Divoký, manažer marketingu a komunikace ERV Evropské pojišťovny.

Přísnější pravidla platí na Slovensku, kde je nošení helmy povinné pro děti do 15 let. Ještě dále zašli v Itálii. Od letošního roku tamní legislativa nařizuje nošení lyžařské přilby všem lyžařům do 18 let věku. Při nedodržení zákona může být uložena pokuta až ve výši 200 eur, tedy přibližně pět tisíc korun. „Helma by měla být povinná pro všechny, přinejmenším do 18 let. Úrazy hlavy totiž dlouhodobě patří k těm nejvážnějším,“ uvedl Divoký.

PSALI JSME:
Na italské sjezdovky po Novém roce jen s pojištěním odpovědnosti

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Lidé a společnost

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Jaká je budoucnost výškových dřevostaveb v Česku?

Analýza
V České republice stále platí zastaralá norma omezující výšku dřevostaveb na devět, respektive dvanáct metrů. Legislativa by se však měla brzy změnit. S ohledem na nespornou ekonomickou výnosnost projektů chtějí developeři stavět minimálně osmipatrové stavby (22,5 m), s výhledem do budoucna až osmdesátimetrové projekty, a to tzv. inženýrským způsobem.