Maďaři a Poláci mají hypotéky násobně dražší

Názor
V rámci zemí Visegrádské skupiny jsou hypotéky v České republice výrazně levnější než hypotéky v Polsku i v Maďarsku. Evropská hypoteční federace uvádí pro letošní první čtvrtletí v případě České republiky průměrnou sazbu hypoték na úrovni 2,97 procenta. V případě Polska je srovnatelná průměrná sazba hypoték na úrovni šesti procent, v případě Maďarska pak na úrovni 5,17 procenta. Levnější než v Česku jsou ovšem hypotéky na Slovensku, kde průměrná sazba v letošním prvním čtvrtletí pohybovala pod dvěma procenty.
Hypotéky jsou v Maďarsku na průměrné úrovni 5,17 procenta. Ilustrační foto: FAEI.cz

Dobrou zprávou pro všechny zájemce o bydlení v Česku je to, že hypotéky budou zlevňovat i nadále. Budou zlevňovat i v dalších zemích Visegrádské skupiny. Kdo tedy hypotéku nepotřebuje nutně hned teď, může zkusit štěstí vyčkáním na ještě nižší sazby. Pravděpodobnost úspěchu je poměrně vysoká. Nebo si může při individuálním jednání v bance o výši sazby zkusit vyjednat nižší než nabídnutou sazbu právě s poukazem na další zlevňování hypoték.

Hypoteční bankéř by na to mohl slyšet. Mezi bankami totiž probíhá ostrý konkurenční boj o klienta, který se s nedávným poklesem tržních úrokových sazeb dále vyostřil. Pro banky je v čase klesajících úrokových sazeb hypoteční úvěrování ještě relativně výnosnějším byznysem než při sazbách vyšších, a to navzdory faktu, že i u hypoték jsou se sazbami dolů.

Nutno však dodat, že tržní úrokové sazby v posledních zhruba měsíci opět stoupají, což výhledově zbrzdí další zlevňování hypoték. Například výnos desetiletého českého vládního dluhopisu se v srpnu přechodně ocitl pod úrovní jednoho procenta, nejníže od první poloviny roku 2017, avšak od té doby vzrostl na současnou úroveň 1,43 procenta.

PSALI JSME:
Hypoteční trh se už letos propadl téměř o 26 miliard

Přitom právě vývoj výnosu desetiletých českých bondů je s vývojem průměrné hypoteční sazby poměrně těsně svázán. Světový trh se nyní tolik neobává zásadního globálního ekonomického útlumu jako právě v srpnu, pročež úrokové sazby dluhopisů opětovně stoupají.

V dalších měsících proto lze očekávat spíše mírnější pokles průměrné úrokové sazby hypoték v ČR. Urychlit by jej mohlo citelné zhoršení mezinárodní ekonomické situace, například kvůli eskalaci obchodních válek či kvůli nezvládnutému brexitu. I když Česká národní banka ponechá svoji základní sazbu letos pravděpodobně beze změny, na stávající úrovni dvou procent, hypoteční sazby mají kvůli letošnímu zlevňování zdrojů, kterými banky hypoteční úvěry kryjí, další prostor k poklesu. Nelze vyloučit, že průměrná sazba hypoték do konce letošního roku klesne pod úroveň 2,5 procenta. Vyčkat na další pokles sazeb hypoték se tedy opravdu může vyplatit.

Druhou zásadní proměnnou, kterou kupující sleduje při pořizování nemovitosti na hypotéku, je kromě samotné hypoteční sazby pochopitelně cena nemovitosti. Nemovitosti v ČR dále zdražují, byť mírněji než v uplynulých letech, což je tedy naopak argument proti vyčkávání. Navíc když zlevňující hypotéky mohou opět zvýšit poptávku po nemovitostech.

Autor je hlavní ekonom společnosti Czech Fund
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Zájem o hypotéky dolů, ceny nemovitostí nahoru

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

O kolik zdražil řízek, guláš nebo smažák. Velké srovnání cen

Analýza
Restauracemi se v úvodu roku prohnala vlna skokového zdražování způsobená zvýšením DPH. Navzdory klesající inflaci jsou březnové ceny v průměru o osm procent vyšší než před rokem. O kolik ale za posledních pět let zdražila běžná jídla, jako je svíčková, řízek nebo guláš? Společnost Dotykačka poskytla Finančním a ekonomickým informacím (FAEI.cz) detailní údaje o růstu cen vybraných pokrmů.