Mají Češi nízkou produktivitu práce?

Podle Indexu prosperita Česka stojí Česká republika až na 15. místě v celoevropském srovnání kvality trhu práce. Ačkoliv se Česko pyšní nejnižší nezaměstnaností ve výši 2,8 procenta a největším počtem volných míst, v žebříčku ho na nižší příčky sráží rigidní pravidla práce, neochota nabízet zkrácené úvazky i nerovné podmínky v zaměstnávání žen a mužů. To ostatně potvrzuje i rozdíl mezi platy mužů a žen, který činí 16,4 procenta.
Průměrná pracovní doba v ČR je aktuálně 39,9 hodin týdně. Tato hodnota poukazuje také na nízkou produktivitu práce Čechů. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Český trh práce sice disponuje nejnižší nezaměstnaností a nejvyšším počtem pracovních nabídek, jenže tyto volné pozice jsou z 90 procent určeny pro adepty bez maturitního vzdělání a ještě k tomu nejsou atraktivně finančně ohodnoceny.

Když k tomu připočteme trend růstu vzdělanosti české populace a její stárnutí, tak vidíme, že tyto pozice ani nebudou nikdy v plném rozsahu obsazeny. To by se mohlo stát budíčkem pro inovace, přestože je podle údajů Česko stále montovnou Evropy.

Potvrzují to mimoděk i údaje o průměrné pracovní době v ČR, která je aktuálně 39,9 hodin týdně. Tato v Evropě nadprůměrná hodnota poukazuje také na nízkou produktivitu práce Čechů, která nás řadí do druhé poloviny žebříčku. Na špatném umístění má svůj podíl i nízká automatizace a technologizace práce.

Autor je CEO platformy Welcome to the Jungle
(Redakčně upraveno)

Ilustrační foto: Depositphotos.com

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 5
Sdílet článek