Makroekonomická prognóza (1.): Nejistota globálního vývoje přetrvává

Hlavní ekonomové bank zastoupení v prognostickém panelu České bankovní asociace (ČBA) přehodnotili vývoj ekonomiky k mírně slabším hodnotám a pro letošní rok tak konsensus přepokládá její stagnaci. Vyplývá to z informací ČBA s nimiž se měla redakce FAEI.cz možnost seznámit. Vzhledem k rozsahu informací se redakce rozhodla připravit pro čtenáře Téma týdne. Dnes přinášíme první díl.
Hlavní ekonomové bank zastoupení v prognostickém panelu České bankovní asociace přehodnotili vývoj ekonomiky k mírně slabším hodnotám. Ilustrační foto: ČBA

V příštím roce by měl růst dosáhnout 2,3 procenta, oproti předešlé prognóze je ale také nižší, a to zejména s ohledem na pomalejší ekonomický vývoj v zahraničí. Vývoj globální ekonomiky zůstává podle analytiků asociace smíšený.

Na jednu stranu se snižuje šance, že ekonomika Spojených států amerických vstoupí do dlouho očekávané recese, na druhou stranu ekonomické oživování v Číně zůstává nadále pomalé a také výhled pro země eurozóny se zhoršil.

Inflace v hlavních ekonomikách dosáhla vrcholu. Stejně tak se poblíž svých vrcholů nachází úrokové sazby hlavních centrálních bank, klíčový ale bude další pokles zejména jádrové inflace. V tomto ohledu pomáhá skutečnost, že ceny řady komodit včetně energií se již ustálily na nižších úrovních a obavy z nedostatku energií se tak výrazně snížily.

Navzdory některým pozitivním zprávám, jako je i odeznívání potíží v dodavatelských vztazích, se předstihové indikátory zejména v průmyslu zhoršují a naznačují slabší ekonomickou aktivitu pro eurozónu, hlavně pak pro Německo, což komplikuje vyhlídky i pro tuzemskou ekonomiku a její očekávané oživování od druhé poloviny letošního roku.

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 0
Sdílet článek
Diskuse k tomuto článku je již uzavřena