Makroekonomická prognóza (3.): Citelný pokles spotřeby domácností

Téma týdne
Aktuální makroekonomická prognóza České bankovní asociace (ČBA) pro třetí čtvrtletí letošního roku i nadále předpokládá citelný pokles spotřeby domácností – letos by měla klesnout téměř o tři procenta. A právě spotřebě domácností se budeme věnovat ve třetím dílu Tématu týdne.
Spotřeba domácností podle tuzemské bankovní asociace zůstane nadále utlumená kvůli propadu reálných příjmů. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Oproti minulé prognóze asociace bude spotřeba klesat výrazněji, což je dáno doposud slabším vývojem maloobchodních tržeb, které v první polovině roku poklesly meziročně o sedm procent. Ačkoli ve druhé polovině roku se reálný propad tržeb zmírní i vlivem nižší srovnávací základny, spotřeba domácností zůstane nadále utlumená kvůli propadu reálných příjmů.

V příštím roce by se měla vrátit k růstu kolem tří procent, což bylo běžné v dobách před pandemií, připomněli analytici ČBA. Vládní spotřeba by měla letos růst kolem dvou procent, méně k růstu však přispějí investice, které nová prognóza přehodnotila oproti té květnové směrem dolů.

PSALI JSME:
Makroekonomická prognóza (1.): Nejistota globálního vývoje přetrvává

Kombinace vysokých úrokových sazeb a zejména ekonomické nejistoty vedla k citelnému snížení investiční aktivity firem i domácností a investice tak budou letos vesměs stagnovat. V příštím roce by měla investiční aktivita opět růst kolem 2,5 procenta.

Vzhledem k slabšímu vývoji v zahraničí se očekává ve srovnání s květnem slabší růst exportu, který byl v první polovině roku obecně silný zejména v důsledku dokončování nedodělků v automobilovém sektoru po zmírnění potíží v dodavatelských vztazích. Tento vývoj však pravděpodobně nebude udržitelný i v druhé polovině roku, což naznačují slábnoucí nové zakázky a předstihové indikátory z průmyslu.

PSALI JSME:
Makroekonomická prognóza (2.): Tuzemská ekonomika stále na hraně recese

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Pohonné hmoty přestávají zdražovat

Pohonné hmoty v Česku v uplynulém týdne výrazně zpomalily v tempu svého zdražování. Litr benzinu se u čerpacích stanic prodává v průměru za 38,40 koruny, před týdnem byl o šest haléřů levnější. O deset haléřů na …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Zpackané zvětšení prsou i vypadlou korunku můžete reklamovat

Poradna
Celé měsíce se k návštěvě plastické chirurgie odhodláváte, představujete si, jaký bude výsledek, ale ten ani v nejmenším neodpovídá tomu, co jste si vysnili. Kromě nespokojenosti a výčitek můžete však využít i institut reklamace, kterou si obvykle spojujeme se spotřebním zbožím.