Makroekonomická prognóza (4.): Podíl nezaměstnaných se letos zvýší jen nepatrně

Téma týdne
Vítejte u čtvrtého dílu Tématu týdne, který čerpá z aktuální makroekonomické prognózy České bankovní asociace (ČBA) pro třetí čtvrtletí letošního roku. V tomto dílu se zaměříme na tuzemský trh práce. Podle ČBA zůstává nadále napjatý a míra nezaměstnanosti v tuzemské ekonomice je nejnižší v zemích EU.
I přes předchozí recesi ekonomiky trh práce zůstává napjatý a průměrná míra nezaměstnanosti by měla letos i příští rok zůstat poblíž 3,7 procenta. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Celkový podíl nezaměstnaných osob v roce 2022 dosáhl v průměru 3,4 procenta, což je hodnota jen nepatrně vyšší než v roce 2018, kdy už trh práce vykazoval výrazné známky přehřívání. Poslední vývoj podílu nezaměstnaných osob byl v souladu s očekáváním, a tak odhad setrvává na hodnotě 3,7 procenta. Pro příští rok se pak nepatrně zlepšuje na 3,6 procenta.

„I přes předchozí recesi ekonomiky trh práce zůstává napjatý a průměrná míra nezaměstnanosti by měla letos i příští rok zůstat poblíž 3,7 procenta. Napětí na trhu odráží i vývoj mezd, které by letos v průměru měly nominálně vzrůst o 8,8 procenta a příští rok o 6,5 procenta, což je výrazně nadprůměrný vývoj,“ informoval Petr Sklenář, hlavní ekonom J&T Banky.

PSALI JSME:
Makroekonomická prognóza (1.): Nejistota globálního vývoje přetrvává

Růst průměrné mzdy letos podle ČBA dosáhne necelých devíti procent. Oproti předešlé prognóze ČBA se hodnota nepatrně snížila vzhledem k slabšímu růstu mezd za první čtvrtletí. Vzhledem k dvouciferné inflaci ale za celý letošní rok průměrné mzdy klesnou o dvě procenta, koncem roku by měly začít mírně růst a v příštím roce se zvýší na hodnoty kolem čtyř procent.

Nominální růst mezd v příštím roce ČBA – stejně jako ve své předešlé prognóze – předpokládá ve výši 6,5 procenta s tím, že bilance rizik prognózy jsou ve směru rychlejšího růstu mezd. To odpovídá i vyššímu odhadu růstu mezd v poslední prognóze České národní banky ve výši 7,8 procenta.

PSALI JSME:
Makroekonomická prognóza (2.): Tuzemská ekonomika stále na hraně recese

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Pohonné hmoty přestávají zdražovat

Pohonné hmoty v Česku v uplynulém týdne výrazně zpomalily v tempu svého zdražování. Litr benzinu se u čerpacích stanic prodává v průměru za 38,40 koruny, před týdnem byl o šest haléřů levnější. O deset haléřů na …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Zpackané zvětšení prsou i vypadlou korunku můžete reklamovat

Poradna
Celé měsíce se k návštěvě plastické chirurgie odhodláváte, představujete si, jaký bude výsledek, ale ten ani v nejmenším neodpovídá tomu, co jste si vysnili. Kromě nespokojenosti a výčitek můžete však využít i institut reklamace, kterou si obvykle spojujeme se spotřebním zbožím.