Makroekonomická prognóza (4.): Podíl nezaměstnaných se letos zvýší jen nepatrně

Téma týdne
Vítejte u čtvrtého dílu Tématu týdne, který čerpá z aktuální makroekonomické prognózy České bankovní asociace (ČBA) pro třetí čtvrtletí letošního roku. V tomto dílu se zaměříme na tuzemský trh práce. Podle ČBA zůstává nadále napjatý a míra nezaměstnanosti v tuzemské ekonomice je nejnižší v zemích EU.
I přes předchozí recesi ekonomiky trh práce zůstává napjatý a průměrná míra nezaměstnanosti by měla letos i příští rok zůstat poblíž 3,7 procenta. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Celkový podíl nezaměstnaných osob v roce 2022 dosáhl v průměru 3,4 procenta, což je hodnota jen nepatrně vyšší než v roce 2018, kdy už trh práce vykazoval výrazné známky přehřívání. Poslední vývoj podílu nezaměstnaných osob byl v souladu s očekáváním, a tak odhad setrvává na hodnotě 3,7 procenta. Pro příští rok se pak nepatrně zlepšuje na 3,6 procenta.

„I přes předchozí recesi ekonomiky trh práce zůstává napjatý a průměrná míra nezaměstnanosti by měla letos i příští rok zůstat poblíž 3,7 procenta. Napětí na trhu odráží i vývoj mezd, které by letos v průměru měly nominálně vzrůst o 8,8 procenta a příští rok o 6,5 procenta, což je výrazně nadprůměrný vývoj,“ informoval Petr Sklenář, hlavní ekonom J&T Banky.

PSALI JSME:
Makroekonomická prognóza (1.): Nejistota globálního vývoje přetrvává

Růst průměrné mzdy letos podle ČBA dosáhne necelých devíti procent. Oproti předešlé prognóze ČBA se hodnota nepatrně snížila vzhledem k slabšímu růstu mezd za první čtvrtletí. Vzhledem k dvouciferné inflaci ale za celý letošní rok průměrné mzdy klesnou o dvě procenta, koncem roku by měly začít mírně růst a v příštím roce se zvýší na hodnoty kolem čtyř procent.

Nominální růst mezd v příštím roce ČBA – stejně jako ve své předešlé prognóze – předpokládá ve výši 6,5 procenta s tím, že bilance rizik prognózy jsou ve směru rychlejšího růstu mezd. To odpovídá i vyššímu odhadu růstu mezd v poslední prognóze České národní banky ve výši 7,8 procenta.

PSALI JSME:
Makroekonomická prognóza (2.): Tuzemská ekonomika stále na hraně recese

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Český průmysl zpět v depresi

Podle indexu nákupních manažerů v českém průmyslu (PMI) zveřejněného v tomto týdnu, se situace v dubnu v tomto našem největším odvětví opět zhoršila. Ani v březnu to nebyla žádná hitparáda, protože byl PMI hluboko …

Problémy v tuzemském průmyslu přetrvávají

Index nákupních manažerů (PMI) výrazně poklesl z 46,2 bodů v březnu na 44,7 bodů v dubnu. Hlavním problémem je stále nízká zahraniční poptávka, která se projevuje nižším množstvím nových zakázek a tím pádem také …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Které banky sponzorují Rusko?

Britský list Financial Times před několika dny přinesl informaci, že velké evropské banky, které navzdory sankcím …