Makroekonomická prognóza: Mzdy porostou, nevykompenzují však nárůst inflace

Ačkoli trh práce v posledních měsících přestal být v některých šetřeních mezi firmami hlavní bariérou růstu a překonal jej nedostatek materiálu, neznamená to, že by se dostupnost pracovníků zlepšila – pouze se nedostatek materiálů stal akutnějším problémem. Uvedla to Česká bankovní asociace (ČBA) ve své nejnovější prognóze, která byla zveřejněna minulý týden.
V letošním roce se očekává zvýšení mezd a platů o 5,8 procenta. V příštím roce bude růst pokračovat. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Trh práce podle asociace v tuzemské ekonomice tak stále zůstává přehřátý a komplikuje řadě firem další rozvoj. Přitom tak jako v minulosti, začínají odhady vývoje nezaměstnanosti pozitivně překvapovat a opět se posouvat směrem k nižším hodnotám. Z letošních 3,8 procenta by se měl podíl nezaměstnaných osob snížit v příštím roce na 3,4 procenta.

To je jen nepatrně vyšší hodnota, než byla v roce 2018 (3,2 % dle MPSV, pozn. red.). Ačkoli problémy v průmyslu mohou u některých firem způsobit propouštění, nesoulad mezi volnými pracovními místy a počtem nezaměstnaných osob je tak výrazný, že panel ČBA nepředpokládá viditelný dopad do míry nezaměstnanosti.

„Trh práce se, pandemii navzdory, poměrně rychle navrátil k svému inflačnímu působení. Přispívá k tomu i relativně vysoký podíl zahraničních pracovníků, po nichž bude sílit poptávka od našich regionálních sousedů. U nich se totiž bude v následujících letech demografická situace zhoršovat rychleji než u nás,“ informoval redakci hlavní ekonom Citibank Jaromír Šindel.

Vzhledem ke zmíněnému vývoji na trhu práce se předpokládá, že růst mezd a platů bude letos nakonec rychlejší, a to i vlivem mimořádných odměn ve zdravotnictví. V letošním roce se očekává zvýšení mezd a platů o 5,8 procenta. V příštím roce bude růst pokračovat, částečně bude totiž podpořen i zvýšením minimální mzdy a spojených zaručených mezd.

Opačným směrem bude podle ČBA působit očekávaný nižší růst mezd ve veřejném sektoru. Kombinace rychlejší inflace a přetrvávajících ekonomických nejistot v letošním roce omezující vyjednávací sílu zaměstnanců tak patrně povede k mírnému poklesu reálné mzdy v příštím roce, což pravděpodobně bude doprovázeno úbytkem úspor.

Některé odhady, uvedla asociace, přepokládají citelnější zpomalení spotřeby domácností z titulu dopadu vyšší inflace a obecného zvýšení zadlužení domácností, které ve spojení s vyššími úrokovými sazbami bude řadě domácností ubírat část příjmu na spotřebu. Jiné odhady naopak počítají s určitým rozpouštěním nahromaděných úspor a návratem spotřeby k předpandemické úrovni.

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 0
Sdílet článek
Diskuse k tomuto článku je již uzavřena