Makroekonomická prognóza: Inflace bude v závěru roku kolem šesti procent

Téma týdne
Zrychlení inflace v druhé polovině letošního roku bylo nad očekávání a vedlo k výrazným revizím odhadů inflace v letošním i příštím roce. V závěru letošního roku se podle nové makroekonomické prognózy České bankovní asociace (ČBA) bude inflace pohybovat kolem šesti procent. Za celý letošní rok pak dosáhne v průměru 3,8 procenta. 
Inflace se bude v závěru roku podle nové makroekonomické prognózy ČBA pohybovat kolem šesti procent. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Zrychlení inflace bude podle asociace spojeno zejména s cenami bydlení, kdy se v závěru roku očekává citelnější zdražení cen energií, které doposud tuzemskou inflaci tolik neovlivňovalo. Případné další zrychlení inflace bude tlumit plánované snížení DPH u energií.

Odhady inflace na příští rok jsou podle ČBA zatíženy výraznou nejistotou, jelikož není patrné, zda přetrvá snížení DPH na energie, případně v jaké snížené sazbě. V tomto ohledu se předpoklady jednotlivých prognóz v prognostickém panelu asociace liší.

PSALI JSME:
Inflace pokoří šest procent. Centrální banka brzy zvýší úrokové sazby nad tři procenta

Ačkoli mediánová inflace na příští rok činí 5,1 procenta, některé odhady se blíží k šesti procentům, uvedla asociace ve své nejnovější makroekonomické prognóze s tím, že mezi experty prognostického panelu převládal názor, že inflace má potenciál překvapit v první polovině roku vyššími hodnotami.

Zdražení bude poměrně plošné následkem průsaku vysokých cen energií. Dle současných odhadů by měla inflace dosáhnout vrcholu v prvním čtvrtletí příštího roku. Většina prognóz však nepředpokládá, že by se do konce příštího roku vrátila pod tříprocentní hranici horního tolerančního pásma České národní banky (ČNB).

PSALI JSME:
Výhled na čtvrté čtvrtletí (1): Inflace, kterou svět ještě neviděl. Tentokrát to bude jinak

Nad očekávání rychlejší růst cen se podle ČBA promítl v podstatně rychlejším růstu úrokových sazeb ze strany centrální banky. Ta v letošním roce přistoupila k bezprecedentní rychlosti zvyšování sazeb a během několik měsíců zvýšila svou základní úrokovou sazbu z 0,25 procenta na 2,75 procenta.

Podle prognózy asociace však ještě ČNB neřekla letos poslední slovo. Dle panelu ČBA však v příštím roce již zvyšování sazeb bude podstatně mírnější a mediánový odhad předpokládá koncem roku sazby v rozmezí 3,25 a 3,5 procenta. Navzdory růstu úrokových sazeb prognostický panel ČBA nepředpokládá výraznější posílení koruny.

PSALI JSME:
Makroekonomická prognóza: Česká ekonomika letos poroste pomaleji, než se čekalo

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Nezvyklý novoroční zájem o korunu

V posledních letech byl jedním z faktorů vývoje kurzu koruny na přelomu roku rezoluční fond: České banky jsou nuceny do tohoto fondu platit určité částky založené na objemu vkladů jejich klientů k ultimu daného …

Dolar nejsilnější od června 2020

Dobrou kondici americké ekonomiky potvrdily předběžné výsledky amerického hrubého domácího produktu (HDP) za čtvrté čtvrtletí. Ty byly pro trhy pozitivním překvapením. K mezičtvrtletnímu růstu HDP přitom nejvíce …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Daně se týkají i zaměstnanců

Poradna
Také si myslíte, že se daně týkají především podnikatelů, protože za zaměstnance všechno zařídí mzdová účtárna? To je omyl! A navíc vás může stát dost peněz, protože zaměstnavatel může ve vašem případě uplatnit jen takové daňové zvýhodnění, k němuž mu dodáte podklady. A ty zase budete zajišťovat jen v případě, že se o uplatňovaných výhodách předem dozvíte.