Makroekonomická prognóza: Inflace bude v závěru roku kolem šesti procent

Zrychlení inflace v druhé polovině letošního roku bylo nad očekávání a vedlo k výrazným revizím odhadů inflace v letošním i příštím roce. V závěru letošního roku se podle nové makroekonomické prognózy České bankovní asociace (ČBA) bude inflace pohybovat kolem šesti procent. Za celý letošní rok pak dosáhne v průměru 3,8 procenta. 
Inflace se bude v závěru roku podle nové makroekonomické prognózy ČBA pohybovat kolem šesti procent. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Zrychlení inflace bude podle asociace spojeno zejména s cenami bydlení, kdy se v závěru roku očekává citelnější zdražení cen energií, které doposud tuzemskou inflaci tolik neovlivňovalo. Případné další zrychlení inflace bude tlumit plánované snížení DPH u energií.

Odhady inflace na příští rok jsou podle ČBA zatíženy výraznou nejistotou, jelikož není patrné, zda přetrvá snížení DPH na energie, případně v jaké snížené sazbě. V tomto ohledu se předpoklady jednotlivých prognóz v prognostickém panelu asociace liší.

Ačkoli mediánová inflace na příští rok činí 5,1 procenta, některé odhady se blíží k šesti procentům, uvedla asociace ve své nejnovější makroekonomické prognóze s tím, že mezi experty prognostického panelu převládal názor, že inflace má potenciál překvapit v první polovině roku vyššími hodnotami.

Zdražení bude poměrně plošné následkem průsaku vysokých cen energií. Dle současných odhadů by měla inflace dosáhnout vrcholu v prvním čtvrtletí příštího roku. Většina prognóz však nepředpokládá, že by se do konce příštího roku vrátila pod tříprocentní hranici horního tolerančního pásma České národní banky (ČNB).

Nad očekávání rychlejší růst cen se podle ČBA promítl v podstatně rychlejším růstu úrokových sazeb ze strany centrální banky. Ta v letošním roce přistoupila k bezprecedentní rychlosti zvyšování sazeb a během několik měsíců zvýšila svou základní úrokovou sazbu z 0,25 procenta na 2,75 procenta.

Podle prognózy asociace však ještě ČNB neřekla letos poslední slovo. Dle panelu ČBA však v příštím roce již zvyšování sazeb bude podstatně mírnější a mediánový odhad předpokládá koncem roku sazby v rozmezí 3,25 a 3,5 procenta. Navzdory růstu úrokových sazeb prognostický panel ČBA nepředpokládá výraznější posílení koruny.

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 1
Sdílet článek
Diskuse k tomuto článku je již uzavřena

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB