Maloobchod i nadále meziročně roste

Českému maloobchodu se v letošním roce daří. Potvrzují to čísla, která minulý týden zveřejnil Český statistický úřad. Tržby v maloobchodě pokračují v meziročním růstu, za duben se zvýšily v porovnání se stejným obdobím loňského roku o 5,3 procenta.
Specializované prodejny s kosmetickými a toaletními výrobky si meziročně polepšily o 17,1 procenta, prodejny s farmaceutickým a zdravotnickým zbožím o 8,4 procenta. Ilustrační foto: Pixabay.com

Na druhé straně je třeba upozornit, že se v dubnu nepodařilo udržet růstovou trajektorii; meziměsíčně tržby v maloobchodě kromě motorových vozidel reálně stagnovaly.

Maloobchodní tržby přitom až do prosince 2023 kontinuálně rok a půl klesaly. Nyní se však české ekonomice už daří o něco lépe, což vyplývá i ze zpřesněných údajů o vývoji hrubého domácího produktu za první čtvrtletí letošního roku. Ukazuje se, že se Češi cítí finančně jistější a nebojí se své úspory utrácet.

Oproti loňskému roku se zvýšila i důvěra spotřebitelů v ekonomiku, v meziročním srovnání za duben vzrostla o 3,9 bodu na hodnotu 103,8. V prvním čtvrtletí letošního roku navíc vzrostla i průměrná hrubá měsíční nominální mzda, reálně o 4,8 procenta. To vše v kombinaci s nižší inflací má na maloobchodní tržby pozitivní vliv.

V dubnu se zvýšily maloobchodní tržby za prodej nepotravinářského zboží, kde byl zaznamenán meziroční nárůst o 7,1 procenta, za pohonné hmoty s meziročním zvýšením o 3,9 procenta a za potraviny, kde tržby vzrostly o 3,6 procenta.

Oděvy a obuv sice zaznamenaly meziročně pokles o 0,2 procenta, v dalších hlavních skupinách prodejen s nepotravinářským i potravinářským sortimentem nicméně tržby meziročně rostly. Specializované prodejny s kosmetickými a toaletními výrobky si meziročně polepšily o 17,1 procenta, prodejny s farmaceutickým a zdravotnickým zbožím o 8,4 procenta.

V porovnání s loňským rokem se také lidé nebojí vynakládat větší finance na nákupy pro kulturu, sport a rekreaci, kde tržby meziročně vzrostly o 2,7 procenta. Očekávám, že výdaje na domácnost a s tím spojené tržby obchodníků budou v mírném růstovém trendu pokračovat i v následujících měsících.

Autor je partner poradenské skupiny Moore Czech Republic
(Redakčně upraveno)

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 0
Sdílet článek

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB