Maloobchod zvolňuje, ukazuje na pomalejší oživení spotřeby

Maloobchod v květnu podle očekávání zvolnil své tempo růstu z 5,3 na 4,4 procenta (náš odhad 3,9 %, trh 5,3 %, pozn. aut.). Současně došlo k revizi předešlých měsíců směrem vzhůru. Zvolnění meziročního tempa růstu se týká všech typů prodejen s výjimkou potravin a nespecializovaných prodejen.
Z čerstvých údajů českých statistiků vyplývá, že růst prodejů v tuzemských internetových obchodech, jenž táhl prodeje v uplynulých čtvrtletích, naráží na své mantinely. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Na své mantinely zjevně naráží růst prodejů v internetových obchodech, který táhl prodeje v uplynulých kvartálech. Nadále zůstávají relativně slabé prodeje ve specializovaných prodejnách s elektronikou (-1,1 % meziročně) a nijak přesvědčivě nevypadají po sezónním očištění ani tržby v obchodech s oděvy a obuví (+0,3 % meziročně).

Celková čísla za květen jsou sice stále silná, ale vzhledem k revizi předešlých měsíců směrem vzhůru, vyznívá mezikvartální změna hůře – to je riziko pro naše sázky na další mezikvartální růst spotřeby ve druhém čtvrtletí 2024 (0,5 % q/q versus 0,7 % q/q v prvním kvartále).

Zdroj: Jan Bureš, Patria Finance

Je možné, že po silném startu na začátku letošního roku se spotřeba domácností na jaře stabilizovala, aby se nadechla k dalšímu růstu ve druhé polovině roku. Celkový hrubý domácí produkt (HDP) by podle nás tak jako tak měl ve druhém kvartále zrychlit zejména díky lepšímu výkonu investic, a to z 0,2 na 0,5 procenta mezičtvrtletně.

Rizika jsou po aktuálních číslech tuzemských statistiků z tohoto týdne vychýlena lehce směrem dolů. Takový výsledek by lehce zaostal za poslední prognózou České národní banky (0,7 % q/q) a hrál ve prospěch dalšího jejího uvolňování tuzemské měnové politiky.

Autor je hlavní ekonom společnosti Patria Finance
(Redakčně upraveno)

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 0
Sdílet článek

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB