Maloobchodní tržby před nástupem druhé vlny v mírném plusu

Tržby v maloobchodu v ČR v září bez zahrnutí prodejů aut meziměsíčně klesly reálně o 0,4 procenta. Meziroční tempo se mírně zvýšilo na 0,4 procenta z předchozího poklesu o 0,1 %. To bylo velmi blízko mediánového očekávání trhu, které činilo půl procenta i našemu odhadu 0,7 procenta. S ohledem na zářijový nárůst spotřebitelské důvěry jsme viděli šanci na mírně lepší výsledek, ale o významném zklamání zde nelze mluvit. Špatná čísla budou následovat především v dalších měsících.
Maloobchodní tržby před nástupem druhé vlny v mírném plusu. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Co na zářijových výsledcích zaostalo za očekáváním trhu, byl nižší nárůst tržeb za opravy a prodej aut o 0,6 procenta. Se zahrnutím motoristického segmentu do statistiky maloobchodu došlo ke zmírnění meziročního propadu maloobchodních tržeb o na 2,8 procenta z předchozího poklesu o 2,9 procenta (zde došlo k revizi původního odhadu propadu o 2,3 % – pozn. aut.).

My jsme počítali s poklesem celkových tržeb o dvě procenta, zatímco medián analytiků ukazoval snížení jen o 0,6 procenta. Lepšímu číslu mohly nasvědčovat meziročně rostoucí registrace aut, ale k tomu do značné míry došlo už v předchozím měsíci.

Celkově meziroční údaje snižovala kalendářní nevýhoda v podobě chybějícího pracovního dne. V souhrnu se tak stále jedná o čísla zapadající do období oživení české ekonomiky. Od října se ovšem s příchodem silné druhé vlny epidemie obrázek dramaticky proměňuje a maloobchodní tržby se zavřenými obchody a poklesem důvěry spotřebitelů opět klesnou.

Pro čtvrté čtvrtletí odhadujeme propad maloobchodních tržeb o 7,1 procenta meziročně. Odhady pro druhou vlnu pandemie jsou ale přirozeně velmi nejisté a podmíněné právě průběhem pandemie a délkou trvání opatření proti jejímu šíření.

Autor je ekonom Komerční banky
(Redakčně upraveno)

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 0
Sdílet článek

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB