Maloobchodní tržby před nástupem druhé vlny v mírném plusu

Názor
Tržby v maloobchodu v ČR v září bez zahrnutí prodejů aut meziměsíčně klesly reálně o 0,4 procenta. Meziroční tempo se mírně zvýšilo na 0,4 procenta z předchozího poklesu o 0,1 %. To bylo velmi blízko mediánového očekávání trhu, které činilo půl procenta i našemu odhadu 0,7 procenta. S ohledem na zářijový nárůst spotřebitelské důvěry jsme viděli šanci na mírně lepší výsledek, ale o významném zklamání zde nelze mluvit. Špatná čísla budou následovat především v dalších měsících.
Maloobchodní tržby před nástupem druhé vlny v mírném plusu. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Co na zářijových výsledcích zaostalo za očekáváním trhu, byl nižší nárůst tržeb za opravy a prodej aut o 0,6 procenta. Se zahrnutím motoristického segmentu do statistiky maloobchodu došlo ke zmírnění meziročního propadu maloobchodních tržeb o na 2,8 procenta z předchozího poklesu o 2,9 procenta (zde došlo k revizi původního odhadu propadu o 2,3 % – pozn. aut.).

My jsme počítali s poklesem celkových tržeb o dvě procenta, zatímco medián analytiků ukazoval snížení jen o 0,6 procenta. Lepšímu číslu mohly nasvědčovat meziročně rostoucí registrace aut, ale k tomu do značné míry došlo už v předchozím měsíci.

PSALI JSME:
Registrace nových osobních aut se letos propadly o čtvrtinu

Celkově meziroční údaje snižovala kalendářní nevýhoda v podobě chybějícího pracovního dne. V souhrnu se tak stále jedná o čísla zapadající do období oživení české ekonomiky. Od října se ovšem s příchodem silné druhé vlny epidemie obrázek dramaticky proměňuje a maloobchodní tržby se zavřenými obchody a poklesem důvěry spotřebitelů opět klesnou.

Pro čtvrté čtvrtletí odhadujeme propad maloobchodních tržeb o 7,1 procenta meziročně. Odhady pro druhou vlnu pandemie jsou ale přirozeně velmi nejisté a podmíněné právě průběhem pandemie a délkou trvání opatření proti jejímu šíření.

Autor je ekonom Komerční banky
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Zákaz nedělního prodeje připraví prodejce potravin a alkoholu o stovky milionů týdně

×

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Důvěra v tuzemskou ekonomiku v listopadu dále klesla

Důvěra podnikatelů i spotřebitelů v ČR v listopadu dle konjukturálního průzkumu Českého statistického úřadu (ČSÚ) pokračovala v poklesu. Saldo důvěry spotřebitelů kleslo na -22,5 bodů, což není až tak vzdálené …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Češi zatím s vánočními nákupy otálejí

Analýza
Největší sezóna pro e-shopy je každoročně před Vánoci. Ani letos tomu nebude jinak – s tím rozdílem, že situace významně poznamenala vládní opatření kvůli onemocnění covid-19. Přepravní společnosti upozorňují, že pokud by nouzový stav trval až do Vánoc, poptávka po doručení domů bude oproti uplynulým letům enormní a nad limity navýšených kapacit většiny přepravních společností na tuzemském trhu.
Rolovat nahoru