Maloobchodní tržby před nástupem druhé vlny v mírném plusu

Názor
Tržby v maloobchodu v ČR v září bez zahrnutí prodejů aut meziměsíčně klesly reálně o 0,4 procenta. Meziroční tempo se mírně zvýšilo na 0,4 procenta z předchozího poklesu o 0,1 %. To bylo velmi blízko mediánového očekávání trhu, které činilo půl procenta i našemu odhadu 0,7 procenta. S ohledem na zářijový nárůst spotřebitelské důvěry jsme viděli šanci na mírně lepší výsledek, ale o významném zklamání zde nelze mluvit. Špatná čísla budou následovat především v dalších měsících.
Maloobchodní tržby před nástupem druhé vlny v mírném plusu. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Co na zářijových výsledcích zaostalo za očekáváním trhu, byl nižší nárůst tržeb za opravy a prodej aut o 0,6 procenta. Se zahrnutím motoristického segmentu do statistiky maloobchodu došlo ke zmírnění meziročního propadu maloobchodních tržeb o na 2,8 procenta z předchozího poklesu o 2,9 procenta (zde došlo k revizi původního odhadu propadu o 2,3 % – pozn. aut.).

My jsme počítali s poklesem celkových tržeb o dvě procenta, zatímco medián analytiků ukazoval snížení jen o 0,6 procenta. Lepšímu číslu mohly nasvědčovat meziročně rostoucí registrace aut, ale k tomu do značné míry došlo už v předchozím měsíci.

PSALI JSME:
Registrace nových osobních aut se letos propadly o čtvrtinu

Celkově meziroční údaje snižovala kalendářní nevýhoda v podobě chybějícího pracovního dne. V souhrnu se tak stále jedná o čísla zapadající do období oživení české ekonomiky. Od října se ovšem s příchodem silné druhé vlny epidemie obrázek dramaticky proměňuje a maloobchodní tržby se zavřenými obchody a poklesem důvěry spotřebitelů opět klesnou.

Pro čtvrté čtvrtletí odhadujeme propad maloobchodních tržeb o 7,1 procenta meziročně. Odhady pro druhou vlnu pandemie jsou ale přirozeně velmi nejisté a podmíněné právě průběhem pandemie a délkou trvání opatření proti jejímu šíření.

Autor je ekonom Komerční banky
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Zákaz nedělního prodeje připraví prodejce potravin a alkoholu o stovky milionů týdně

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Izrael prodá Jordánsku 50 miliard litrů vody

Nedostatek pitné vody komplikuje životy lidí ve více regionech na světě. V budoucnu se může stát příčinou masové migrace. Z těchto důvodů je vhodné podporovat rozvoj technologií na odsolování mořské vody.

Zahraniční obchod v květnu zklamal

Bilance zahraničního obchodu skončila v květnu podle údajů Českého statistického úřadu s přebytkem 6,3 miliardy korun. Z pohledu tržních očekávání šlo o poměrně výrazné zklamání. Tržní medián počítal se zvýšením …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB
Rolovat nahoru