
Několik extrémních zahraničních cest svých klientů popsala Finančním a ekonomickým informacím (faei.cz) před zahájením letošní hlavní turistické sezony ERV Evropská pojišťovna.
Patří mezi ně právě manželské pár, který se vydal na 17denní expedici na Špicberky. Tady si vychutnal opravdu unikátní zážitek – plavání v ledové vodě v brázdě za ledoborcem na cestě k severnímu pólu.
Podobnou výpravu podnikl i další dobrodruh, akorát na opačné straně světa. Podnikl 11denní expedici do Antarktidy. Stále populárnější je například účast na Ironmanovi, což je jeden z nejtěžších triatlonových závodů na světě, ale třeba také motorkářské offroad expedice.
Výstup na Mount Everest
Právě různé sportovní události a zážitky jsou teď hodně v kurzu. Patří mezi ně například i heliskiing, tedy adrenalinové lyžování v běžně nedostupných místech, kam zájemce dopraví vrtulník.
„Řešili jsme ale i případy, kdy klienti potřebovali sjednat pojištění na jízdu ve vozu Formule 1 nebo vozatajské závody koňských spřežení,“ sdělil Vlastimil Divoký, manažer marketingu a komunikace ERV Evropské pojišťovny.
Mezi další patří lety bezmotorovým letadlem, rallye Dakar, motoristické závody v bugginách v rámci Morocco Desert Challenge nebo vysokohorská cyklistika ve více než pětikilometrové nadmořské výšce v Indii.
Další dobrodruh se zase rozhodl pro 18denní plavbu expediční plachetnicí, která vyplula z argentinské Ushuaie a vedla přes nechvalně proslulý Drakeův průliv, známý svými extrémními podmínkami, a pokračovala až k břehům Antarktidy.
„Aktuálně také připravujeme pojištění pro skupinu horolezců, kteří plánují 58denní cestu do Nepálu s výstupem na nejvyšší horu světa Mount Everest,“ řekl Vlastimil Divoký. K těmto extrémním cestám provádí ERV Evropská důkladnou analýzu dostupnosti zdravotní péče.
„Zjišťujeme kvalitu a kapacitu místních zdravotnických zařízení, vzdálenost a dostupnost pohotovostní lékařské pomoci i možnosti zásahu záchranných složek, včetně letecké záchranné služby, což je klíčové v odlehlých a rizikových oblastech,“ vysvětlil Divoký.
Dovolená bez cestovky
Důkladné prověřování jednotlivých cest je nezbytné proto, aby pojišťovna neslibovala něco, co v daných podmínkách nelze reálně zajistit. Adrenalinových a extrémních cest v posledních letech značně přibývá, což potvrzuje i rostoucí poptávka po speciálním cestovním pojištěním na míru.
Jak ukázal průzkum agentury Ipsos pro společnost Pluxee (dříve Sodexo), kterého se letos v dubnu zúčastnila více než tisícovka dotázaných, stále více českých turistů si organizuje dovolenou „po vlastní ose“. Momentálně jejich podíl přesahuje 60 procent.
Zhruba třetina si pak koupí hotový zájezd, aby se nemusela o nic starat. „Prodejům letních dovolených i letos dominují řecké ostrovy, Turecko, Bulharsko, Tunisko a Egypt,“ řekla Lenka Pátek z Blue Style. „Hodně si slibujeme i od Albánie, která je skrytým klenotem Jadranu.“
Bez služeb cestovních kanceláří cestuje nejvíce nejmladší věková kategorie mezi pětadvaceti a třiatřiceti lety. S přibývajícím věkem těchto cestovatelů sice ubývá, ale jen nepatrně.
„Vypadá to, že moderní technologie a nutnost znalosti cizích jazyků už není až tak velkou překážkou ani u starších,“ konstatovala Tereza Knířová ze společnosti Pluxee.