Martin Stránský: Bitcoin bude stát 100 tisíc dolarů

Rozhovor
Sám o sobě tvrdí, že je spekulantem. Z pozice nezaměstnaného umývače oken z prachu a popela vybudoval firmu s miliardovým obratem. „Nevěřím na technické analýzy, nevěřím, že se z minulosti dá odhadovat budoucnost. To jsou zbožná přání. Jako investor jsem totálně intuitivní, rozhodnu se, protože se myslím, že v dané době to bude dobře,“ říká v rozhovoru investor Martin Stránský.
„Nevěřím na technické analýzy, nevěřím, že se z minulosti dá odhadovat budoucnost. To jsou zbožná přání. Jako investor jsem totálně intuitivní, rozhodnu se, protože se myslím, že v dané době to bude dobře,“ říká v rozhovoru investor Martin Stránský (uprostřed). Foto: WBTCB

Bitcoinu se věnujete velice dlouhou dobu, zažil jste tam i obří propady hodnoty o 80 procent. Co se vám honilo hlavou, když jste v jednu chvíli měl nějaký majetek a poté se čtyři pětiny vypařily?
Život spekulanta je těžký, protože žije ve větách: Proč jsem to nekoupil? Proč jsem to neprodal? Nebo třeba: Proč jsem to vlastně prodal? A to je neuvěřitelně těžká věc. Když jsem poznal bitcoin, tak mi přišlo zajímavé, že je jiný, a to bylo rozhodující, co mě na něm zaujalo. Proto jsem se rozhodl do toho vstoupit. Spekulace je vždy složitá a těžká.

Takže jste připraven na to získávat, ale také ztrácet. Jste technologickým nadšencem, ale díval jste se na to někdy jako na možnou náhradu finančního systému jako někteří zastánci kryptoměn, anebo jste je vždycky vnímal z obchodního hlediska jako nástroj pro spekulaci?

Díval jsem se jako obchodník a zajímalo mě to z technologického hlediska. Když jsem trochu pochopil, jak to funguje, protože si netroufám tvrdit, že znám každý detail, tak mi to přijde fascinující. Potřebovali jsme například zaplatit nějaké přístroje do Austrálie, a tak jsme si s tím Australanem sedli na Skype a během pěti minut jsme se dohodli na kurzu bitcoinu. Pro platby do zahraničí je to podle mého názoru velmi vhodný nástroj.
A co se týče ideologie a nahrazení platebního systému, musím říct, že na to nevěřím a ani si to nechci představovat. Nemyslím si, že by to mělo být cílem celého sektoru odvětví. Pro mě je to prostě alternativa a pro jiného zase příležitost z nějakého důvodu vybočit. Lidi se mě občas ptají na kryptoměny, ale já jim říkám, že doporučovat nemůžeme, protože nejsme investiční společností.

PSALI JSME:
Kryptoměny jsou teď spíše prostředkem pro spekulace než pro investice

Dneska vedete jednu z největších společností v ČR. Jak se vlastně buduje nová společnost, která je průkopníkem na úplně novém trhu? Jaké byly začátky?
Už v roce 2013 jsem se obklopil lidmi a vytvořili jsme nástřel bitcoinového byznysu. V roce 2014 jsme spustili klientské centrum a bylo to hrozně zajímavé, otevřeno bylo každý pracovní den od 10 do 19 hodin. A my se radovali, když vůbec přišel nějaký klient. Byly měsíce, kdy za měsíc přišel jen jeden.
Některé z příběhů lidí byly velmi zajímavé. Například zemědělec, kterému nevyšla nějaká dotace a který téměř zkrachoval. Na své rodinné farmě měl halu a začal těžit. Manželka se s ním skoro rozvedla, ale když přišli k nám a dostali za svůj kód peníze, tak se paní rozbrečela štěstím.

Začátek byl těžký, ale čím se to podnikání nakonec podařilo nastartovat?
Mezi Vánoci a Silvestrem 2013 jsem podepsal šílenou a nesmyslnou smlouvu s Američanem o tom, že mi dodá tři přístroje. Rozeslal jsem asi tisícovku e-mailů, abych je umístil. Paní manažerka z brněnského obchodního centra Vaňkovka si mě pozvala na osobní schůzku, protože vůbec netušila, co jí nabízím. Dostávala nabídky na přístroje na výrobu pizzy, na přebalování dětí a řadu dalších.
Po těch prvních třech jsme začali přidávat jak další přístroje, tak i další služby. V roce 2014 jsme měli obrat kolem čtyři milionů korun a byli jsme v zisku. To považuji za kruciální, protože jsem živnostník, a když se ráno probudím, tak začínám od nuly. Co jsem vydělal včera, to neexistuje a každý den musím být v plusu, nebo vědět, že jsem v mínusu kvůli tomu, že investuju.

PSALI JSME:
Jako sázka do loterie. Kdo do bitcoinu chce vložit peníze, nechť si představí, že je „hází do kanálu“

Česko se díky vám v jednu chvíli stalo dokonce bitcoinovou velmocí…

Ano, měli jsme totiž díky smlouvě s Českou poštou zhruba osm tisíc míst, včetně terminálů Sazky, kde si lidé mohli nakoupit Bitcoin. Tehdejší ministr financí to, bohužel, sestřelil a z pošty jsme dostali výpověď. Domluvil jsem spolupráci s řetězcem trafik Geco a spolupracujeme dodnes. V roce 2015 už jsme byli na 38 milionech o dva roky později začínal bitcoin na ceně 1000 dolarů a končil na 20 000 dolarech. V tom roce 2017 jsme měli obrat 1,1 miliardy korun.

Jak vypadá váš klasický klient? Převažují muži?

Je to mladší, úspěšný člověk. Ano, muži převažují, jsou to lidé v rozmezí 25 až 40 let, minimálně se středoškolským či vysokoškolským vzděláním, kteří mají technologické záliby, používají třeba iPhone. Máme také ženy a samozřejmě i různé extrémy, kdy například přijde registrace od 80leté paní, která chce klukovi do Kanady posílat Bitcoiny.

PSALI JSME:
Co se dá vyrobit z bitcoinu

Začínal jste jako spekulant, máte tedy nějaký názor na to, jak se bude trh kryptoměn dále vyvíjet? Myslíte si, že se cena bitcoinu vyhoupne třeba na 100 tisíc dolarů, anebo se bude dál plácat kolem 30 tisíc?

Začal jsem podnikat 9. února roku 1989 a v tu dobu jsem dostal ještě od Obvodního národního výboru pro Prahu 10 povolení na úklidové práce. Umýval jsem okna. Byl jsem ženatý, měl jsem malou dceru, bydleli jsme u tchána v jednom pokojíku na sídlišti na Jižním Městě a byl jsem nezaměstnaný.
Pak jsem vyhrál krupiérský kurz v Karlových Varech, takže ještě za bolševika začal vydělávat asi šest tisíc korun měsíčně a maminka z toho málem omdlela, protože na takovou částku pracovala několik měsíců. Na konci roku jsem měl tolik peněz, kolik jsem si tehdy ani nedokázal představit.
Predikce podle mne neexistuje, je to jenom o pocitech. Ano, já si myslím, že Bitcoin bude stát 100 tisíc dolarů. Ale je to jenom můj pocit a není to kvantifikovatelné. Když kupujete nějaké akcie, tak ve stejné vteřině si myslíte, že je dobré nakoupit a na druhé straně je člověk, který si myslí, že je dobré prodat.
Nevěřím na technické analýzy, nevěřím, že se z minulosti dá odhadovat budoucnost. To jsou zbožná přání. Jako investor jsem totálně intuitivní, rozhodnu se, protože se myslím, že v dané době to bude dobře. Čas ukáže, jestli jsem se trefil, nebo ne. Neanalyzuju a nerozebírám trhy, to mě k smrti nudí.

Autor je spolupracovník redakce. Další jeho rozhovory se zajímavými osobnostmi najdete na Offline Štěpána Křečka
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
„Předvídanost bitcoinu? Bude omezen celkovou zásobou stejně jako zlato,“ říká Dominik Stroukal

Zavřít reklamu ×
  1. Pěkná pohádka, bitcoin dala do oběhu americká vláda proti inflaci, bo věděla moc dobře kam to jejich tisknutí bezedné spěje a zlato by to všechno nepobralo, proto byl spuštěn bitcoin, myslim, že nepočítali s tím, že si kde jaká opice založí další svůj podbitcoin, dnes už jich je 6000…a 4000 z toho jsou jen podvody …

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Investice

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Jaká je budoucnost výškových dřevostaveb v Česku?

Analýza
V České republice stále platí zastaralá norma omezující výšku dřevostaveb na devět, respektive dvanáct metrů. Legislativa by se však měla brzy změnit. S ohledem na nespornou ekonomickou výnosnost projektů chtějí developeři stavět minimálně osmipatrové stavby (22,5 m), s výhledem do budoucna až osmdesátimetrové projekty, a to tzv. inženýrským způsobem.