Mastercard kupuje dánskou společnost Aiia. Kvůli otevřenému bankovnictví

Společnost Mastercard tento týden v tiskové zprávě oznámila uzavření smlouvy o akvizici společnosti Aiia, která je předním evropským poskytovatelem technologií tzv. otevřeného bankovnictví. Aiia poskytuje bankovním institucím přímé propojení prostřednictvím jediného rozhraní a svým klientům tak umožňuje vyvíjet a zavádět nová digitální řešení.
Tým dánské společnosti Aiia. Foto: Aiia

Společnost Aiia, jak uvádí na svých webových stránkách, je licencovaným poskytovatelem služeb iniciování plateb (PISP), poskytovatelem služeb informací o účtu (AISP) a působí pod dohledem dánského Úřadu pro finanční dohled (FSA).

Založili ji Rune Mai (generální ředitel) a Guðmundur Hreiðarsson (technický ředitel), resp. vybudovali na základech společnosti Spiir, nejoblíbenější peněžní aplikace v Dánsku, která získala více než 400 000 uživatelů. Jak je vidět na hlavní fotografii, zaměstnankyně Aiia s červenou sukní a tričkem s logem stále dává najevo příslušnost k této firmě.

PSALI JSME:
Fintech bude banky doplňovat, nikoliv požírat

„Přínos otevřeného bankovnictví spočívá v tom, že jsou to jednotlivci a firmy, kdo rozhoduje o tom, jak a v rámci jakých finančních služeb se budou jejich údaje využívat. Začlenění společnosti Aiia do ekosystému společnosti Mastercard posílí naše činnosti v oblasti otevřeného bankovnictví v Evropě a umožní nám naplňovat potřeby klientů,“ uvedl Craig Vosburg ze společnosti Mastercard.

Fintechové společnosti a banky využívají svolení klientů k užití jejich osobních údajů k poskytování jednoduššího a snazšího přístupu k úvěrům, správě osobních financí, digitálním peněženkám a platebním službám. Společnost Mastercard sehrává v tomto ekosystému ústřední roli důvěřovaného zprostředkovatele a poskytovatele zabezpečené datové sítě.

PSALI JSME:
Novinky v osobních financích: Lepší přehled o platbách kartou

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Firmy

Nová vláda má u šéfů byznysu velkou podporu

Generální ředitelé českých firem hodnotí výsledky letošních voleb velmi pozitivně. Zároveň ale novou vládu upozorňují, že je před ní řada problémů. Za ty nejdůležitější považují stabilizaci veřejných financí, …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB