Mayová padá, libra stoupá. Trhy si pohrávají a nadějí na ještě měkčí brexit nebo druhé referendum

Názor
Mayová padá, libra stoupá. Poté, co britský parlament včera večer převzal kontrolu nad procesem brexitu, britská měna nejprve oslabila, ale poté poměrně rapidním zpevněním více než umazala svoji předchozí ztrátu.
Dnes bude britský parlament indikativně hlasovat o jednotlivých alternativách k návrhu brexitu z pera premiérky Mayové. Otázka je, zda nějaká z alternativ získá dostatečnou podporu. Foto: Pixabay

Devizoví obchodníci vstřebávají stále velmi nepřehlednou situaci kolem vystoupení Británie z Evropské unie. Nejnověji jim ale vychází, že pravděpodobnost tvrdého brexitu, kterého se děsí nejvíce, po včerejšku opět o něco klesla. Proto dnes po sedmé ranní středoevropského času britská měna dokonce posilovala.

Také růst indexu V2X, který měří kolísavost trhů v eurozóně, aktuálně ustal. To svědčí o tom, že evropské trhy se přece jenom poněkud uklidnily. Napětí částečně opadlo. Byť za to může i vývoj v jiných částech světa, je zjevné, že převzetí kontroly nad brexitem ze strany britského parlamentu vnímá trh s určitou nadějí.

Dnes totiž bude britský parlament indikativně hlasovat o jednotlivých alternativách k návrhu brexitu z pera premiérky Mayové. Otázka je, zda nějaká z alternativ získá dostatečnou podporu. Ovšem vyšší pravděpodobnost úspěchu mají alternativy, které jsou z hlediska trhů dokonce příznivější než samotný návrh Mayové, který lze označit jako měkký brexit.

PSALI JSME:
Brexit: Z frašky je nastavovaná mýdlová opera

Trh tedy nyní sází na to, že konečnou variantou by mohl být „ještě měkčí brexit“, například brexit při setrvání Británie v celní unii s EU, nebo druhé referendum. To by dost možná otevíralo cestu k tomu, že žádné britské vystoupení z EU se nakonec konat nebude.  „Ještě měkčí brexit“ a druhé referendum jsou zkrátka dvě alternativy, které mají nejvyšší šance, že roztříštěným britským parlamentem projdou.

Každopádně pokud do pátku tento týden neprojde Mayové návrh – který už neuspěl dvakrát, takže se nyní dostal ke slovu parlament, má Británie čas do 12. dubna, aby Bruselu sdělila, zda chce tvrdý brexit, nebo dlouhý odklad brexitu. Dlouhý odklad znamená, že by se vystoupení odložilo do konce letošního roku, ale možná také až o dva roky.

Trhy opět sází na to, že tvrdý brexit by za dané situace nezískal dostatečnou podporu. Dlouhé odložení brexitu přitom znamená zvýšení šancí na druhé referendum. V získaném čase by se totiž mobilizovali zastánci setrvání v EU a snažili by se dovést Brity k druhému referendu, jež by rozhodně nebylo zcela vyloučené. A druhé referendum, jak je již řečeno, zvyšuje šance, že žádný brexit nakonec ani nebude.

Autor je hlavní ekonom společnosti Czech Fund
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Jak vidí brexit finanční trhy a investoři

Sdílet:

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Další z rubriky Ekonomika

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …

Do důchodu v 65 letech. Nebo bude všechno jinak?

Čím jsme starší, tím více vyhlížíme magickou hranici 65 let, kdy budeme moci začít čerpat starobní důchod. Finanční prostředky, které jsme každý měsíc či jednou za rok platili státu, se nám konečně začnou vracet a …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Partneři Portálu

NOOL
Rolovat nahoru