Sáhneme po něm každých dvacet minut, a někdy naše zaujetí a pohyby prsty působí, jako bychom se s ním div nemazlili. Celkem s mobilem v ruce strávíme bezmála tři hodiny denně. Téměř každý druhý Čech spadá do kategorie vysokofrekvenčních uživatelů. Vyplývá to z analýzy využívání chytrých mobilních telefonů mezi 1850 lidmi, kterou provedla společnost truconneXion.

Průměrný Čech v produktivním věku nahlédne do mobilu 46krát denně. Pozornost co se děje kolem nás, tak bere za své. „U části populace nelze vyloučit vznik jakési specifické formy závislosti na mobilním telefonu spojené s jeho nutkavým používáním,“ říká psycholog Michal Walter. Potvrzuje, že odborníci se již zabývají i extrémními případy závislosti na mobilních telefonech. Nejčastěji ovšem nadužívání mobilního telefonu bývá známkou nudy.
Právě na ty, kteří se nudí, a hledají další a další pasivní zábavu, například ve formě krátkých, jednoduchých videoprojekcí konzumovaných prostřednictví mobilu, cílí významné internetové společnosti.
„Nějaká modelka, co něco někde vyvalila, bude mít větší čtenost, než propracované, draze získané téma. Obyčejnému občanu stačí ve zpravodajství základní přehled, aby působil, že je aspoň trochu v obraze, hlavně tím tráví čas, baví se. Lidi ani kauzy nezajímají. Příjemci je i jedno, zda se jedná o nějakou placenou reklamu nebo ne, ale hlavně, že se baví,“ uvedl nedávno na půdě Fakulty sociálních věd při debatě novinářů o vlivu vyhledávačů a sociálních médií na tvorbu zpravodajství člen představenstva Seznam.cz Petr Král.
Hovořil tak v souvislosti s pokusem Seznamu o denní video zpravodajství a o výjimečnou dokumentární detektivku, která ale zatím spíše připomíná výstavbu virtuálního supermarketu Český Sen. Není divu, režiséři jsou stejní, jen herce obsadili jiné.
Zatím se ale nezdá, že by to konzumentům vadilo. Naopak. Počty sdílení na sociálních sítích naznačují, že Král má pravdu a že chytré mobily jsou hlavní nositelem této zábavy. Noviny a časopisy v autobusech a tramvajích už čte málokdo. Sklopené hlavy se sluchátky na uších obvykle rejdí prsty po dotykové obrazovce mobilu.