bool(false)

Mazlíme se s ním každých dvacet minut, hlavně pro zábavu

Sáhneme po něm každých dvacet minut, a někdy naše zaujetí a pohyby prsty působí, jako bychom se s ním div nemazlili. Celkem s mobilem v ruce strávíme bezmála tři hodiny denně. Téměř každý druhý Čech spadá do kategorie vysokofrekvenčních uživatelů. Vyplývá to z analýzy využívání chytrých mobilních telefonů mezi 1850 lidmi, kterou provedla společnost truconneXion.

K telefonování využíváme podle průzkumu mobil jen na necelých 13 procent. Foto: MobileDesk

Průměrný Čech v produktivním věku nahlédne do mobilu 46krát denně. Pozornost co se děje kolem nás, tak bere za své. „U části populace nelze vyloučit vznik jakési specifické formy závislosti na mobilním telefonu spojené s jeho nutkavým používáním,“ říká psycholog Michal Walter. Potvrzuje, že odborníci se již zabývají i extrémními případy závislosti na mobilních telefonech. Nejčastěji ovšem nadužívání mobilního telefonu bývá známkou nudy.

Právě na ty, kteří se nudí, a hledají další a další pasivní zábavu, například ve formě krátkých, jednoduchých videoprojekcí konzumovaných prostřednictví mobilu, cílí významné internetové společnosti.

„Nějaká modelka, co něco někde vyvalila, bude mít větší čtenost, než propracované, draze získané téma. Obyčejnému občanu stačí ve zpravodajství základní přehled, aby působil, že je aspoň trochu v obraze, hlavně tím tráví čas, baví se. Lidi ani kauzy nezajímají. Příjemci je i jedno, zda se jedná o nějakou placenou reklamu nebo ne, ale hlavně, že se baví,“ uvedl nedávno na půdě Fakulty sociálních věd při debatě novinářů o vlivu vyhledávačů a sociálních médií na tvorbu zpravodajství člen představenstva Seznam.cz Petr Král.

Hovořil tak v souvislosti s pokusem Seznamu o denní video zpravodajství a o výjimečnou dokumentární detektivku, která ale zatím spíše připomíná výstavbu virtuálního supermarketu Český Sen. Není divu, režiséři jsou stejní, jen herce obsadili jiné.

Zatím se ale nezdá, že by to konzumentům vadilo. Naopak. Počty sdílení na sociálních sítích naznačují, že Král má pravdu a že chytré mobily jsou hlavní nositelem této zábavy. Noviny a časopisy v autobusech a tramvajích už čte málokdo. Sklopené hlavy se sluchátky na uších obvykle rejdí prsty po dotykové obrazovce mobilu.

Sdílet:
{{ comments.toggle_text }}

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Další z rubriky Lidé a společnost

Zákaz nezákaz, na vodě pije polovina vodáků

V Česku platí nulová tolerance alkoholu na vodě pod pokutou až 100 000 korun. Přesto je vodácký zážitek pro většinu mužů synonymem pro alkohol, ženy ale naopak na vodě pijí jen výjimečně. Vyplývá to z červnového …

Nejčtenější

Brigádníky nenaláká ani 150 korun na hodinu

Firmy už od konce dubna hledají brigádníky na nadcházející letní měsíce. Jenže zájem je malý, klesá. Lidé, kteří mají přece jen o brigády zájem, nedokáží zdaleka pokrýt všechna volná pracovní místa. Podle údajů …

Bojíme se regulací, zní od firem z celého světa i ČR

Analýza
Pro firmy z celého světa je největším rizikem pro podnikání regulace, kterými se jednotlivé státy připravují na možné scénáře ekonomicko-politického vývoje. Vyplývá to z aktuálního celosvětového průzkumu poradenské společnosti BDO. Tato obava se přitom od loňska výrazně zvýšila. Jiné studie a ankety dokládají, že obdobné obavy mají rovněž podnikatelé v České republice.
Rolovat nahoru