
Jak vyplynulo z průzkumu Money Matters provedeného agenturou IMAS pro Českou spořitelnu, většina Čechů klade na tvorbu finančních úspor velký důraz. Více než tři čtvrtiny (77 %) respondentů uvedly, že odkládání peněz stranou je pro ně důležité. Žádné úspory si nevytvářejí pouze čtyři procenta obyvatel.
Češi zaznamenali v posledních pěti letech ve středoevropském regionu vůbec největší navýšení měsíčních úspor (+ 29 %). Celkem dvě pětiny Čechů spoří fixní částku každý měsíc, zatímco tři pětiny vytváří měsíční úspory podle toho, jak v aktuálním měsíci vyjdou s penězi. Největší tlak na tvorbu úspor vyvolávají rostoucí náklady na bydlení.
V letošním roce dokonce dokázali Češi navýšit průměrnou výši svých měsíčních úspor o 233 korun na 2 720 korun. Podíl jejich úspor na hrubých příjmech se dlouhodobě pohybuje kolem deseti procent (11,3 % ke konci druhého čtvrtletí). Vyšší průměrné měsíční úspory než Češi (105 euro) vytvářejí v regionu střední a východní Evropy jen Rakušané (259 euro) a Slováci (111 euro). Naopak nejméně spoří Srbové (40 euro) a Chorvaté (63 euro).
Podle mezinárodní studie o světovém bohatství, kterou každoročně zpracovává německá Allianz, jsou Češi nejbohatší z celé východní Evropy. Průměrné čisté bohatství na obyvatele činilo předloni v Česku 15 290 eur, tedy 390 tisíc korun. Podle letošní studie pak průměrný Čech vloni disponoval hrubými finančními aktivy ve výši 23 461 eur.