Mezičtvrtletní růst ekonomiky byl tažen spotřebou domácností

Analýza
Zpřesněný odhad tuzemského hrubého domácího produktu (HDP) za třetí čtvrtletí přinesl nepatrnou revizi ve směru rychlejšího růstu ekonomiky. Ta tedy nakonec oproti druhému čtvrtletí vzrostla o 1,5 procenta, zatímco předchozí odhad hovořil o 1,4 procenta. Mezičtvrtletní tempo tak odpovídalo tomu, které jsme viděli o čtvrtletí dříve (1,3 %).
Mezičtvrtletní růst ekonomiky byl tažen spotřebou domácností. Ilustrační foto: Depositphotos.com

S ohledem na problémy v průmyslu to lze považovat za velmi dobrý výsledek. Vlivem vyšší srovnávací základny meziroční růst HDP zpomalil z 8,5 na 3,1 procenta, když loňské třetí čtvrtletní již bylo ve znamení částečného oživení ekonomiky. V porovnání s předkrizovým rokem 2019 byla úroveň ekonomické aktivity i nadále o zhruba 2,5 procenta nižší.

Pokračující oživení české ekonomiky bylo ve třetím čtvrtletí taženo především spotřebou domácností. Ta se zvýšila mezičtvrtletně o 4,2 procenta. Významný vliv na to zcela jistě mělo uvolnění protiepidemických restrikcí, které se v průběhu léta odrazilo v nárůstu spotřebitelského sentimentu. Pozitivně zřejmě působil i efekt odložené spotřeby z předchozích čtvrtletí a dobrá příjmová situace domácností.

Tu podporuje napjatý trh práce a uvolněná fiskální politika. Po výrazném oživení v průběhu třetího čtvrtletí zároveň spotřeba domácností překonala svou předkrizovou úroveň. Fixní investice po předchozím mezičtvrtletním nárůstu o 4,3 procenta ve třetím čtvrtletí klesly o 3,1 procenta. Zde se pravděpodobně projevil vliv váznoucích investic vlády.

PSALI JSME:
Česká ekonomika roste díky steroidům. Po jejich vysazení může přijít recese

Hlavní brzdou ekonomického růstu jsou naopak přetrvávající problémy v průmyslu. Ty jsou dány překážkami v mezinárodních dodavatelských řetězcích, které se projevují kritickým nedostatkem vybraných materiálů. Situace je vážná především v automobilovém průmyslu, kde u řady výrobců již došlo k opakovanému přerušení výroby.

To byl i důvod, proč ve třetím čtvrtletí průmyslová produkce ve zpracovatelském průmyslu klesla mezičtvrtletně o 2,8 procenta. Utlumený vývoj průmyslu se zároveň odrazil ve výrazně záporném příspěvku čistého vývozu k mezičtvrtletní dynamice HDP. Ten byl však na druhou stranu částečně vykompenzován rostoucím stavem zásob; jejich příspěvek k mezičtvrtletnímu růstu HDP činil výrazné 1,9 procentního bodu.

Někteří výrobci nejspíše i nadále hromadili na skladě nedokončené výrobky, příkladem mohou být odstavné plochy plné nedokončených aut. Samotné zachycení tvorby zásob je však spjato s vyšší mírou datové nejistoty a není vyloučeno, že v budoucnu může dojít k výraznějším statistickým revizím.

Hrubá přidaná hodnota se oproti druhému čtvrtletí zvýšila o 1,4 procenta. Nejvýznamnější podíl na tomto mělo odvětví obchodu, dopravy, ubytování a pohostinství, v jehož výsledcích se promítla silná spotřeba domácností. Zde přidaná hodnota vzrostla mezičtvrtletně o výrazných sedm procent.

PSALI JSME:
Česko povážlivě táhne dolů čipový hladomor a zdražující ropa

Solidní růst vykázala také zbylá část služeb, kde se přidaná hodnota v souhrnu zvýšila mezičtvrtletně o 2,1 procenta. Naopak zpracovatelský průmysl zaznamenal hluboký propad, když tamní přidaná hodnota klesla mezičtvrtletně o 3,1 procenta.

Poslední čtvrtletí letošního roku bude nejspíše ve znamení slabšího výkonu ekonomiky. Problémy s dodávkami vstupů totiž stále trvají a podle některých ukazatelů se dokonce ještě v průběhu čtvrtého čtvrtletí prohloubily. Negativně v tomto ohledu působí i nástup další vlny koronaviru. Ta se navíc může projevit i v nižší spotřebě domácností, která byla dosud tahounem ekonomického růstu.

Úroveň restrikcí sice prozatím hospodářství významně nebrzdí, vyšší riziko nákazy a obecný nárůst nejistoty se však na nižších útratách domácností mohou projevit. Jejich kupní sílu navíc snižuje výrazná inflace. V posledních měsících jsme již byli svědky nižšího spotřebitelského sentimentu, na který negativně působí i právě zmíněný rychlý růst spotřebitelských cen.

Za celý letošní rok očekáváme růst HDP o 1,9 procenta a v příštím roce jeho zrychlení na 3,5 procenta.

Autor je ekonom Komerční banky
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Makroekonomická prognóza: Česká ekonomika letos poroste pomaleji, než se čekalo

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Hrozí růst cen pohonných hmot nad 40 korun za litr

Zlevňování pohonných hmot, jež přechodně nastalo v polovině března, vzalo za své. Zdražování přitom nekončí. Benzín v uplynulých sedmi dnech zdražil o 24 haléřů na litr, nyní se podle údajů společnosti CCS prodává …

Česká ekonomika v závěru roku 2023 solidně rostla

Konečný odhad tuzemského hrubého domácího produktu (HDP) za čtvrté čtvrtletí přinesl vzestupnou revizi mezičtvrtletního růstu ekonomiky z původních 0,2 na 0,4 procenta. V meziročním srovnání ekonomika vzrostla o 0,2 …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Jaká je budoucnost výškových dřevostaveb v Česku?

Analýza
V České republice stále platí zastaralá norma omezující výšku dřevostaveb na devět, respektive dvanáct metrů. Legislativa by se však měla brzy změnit. S ohledem na nespornou ekonomickou výnosnost projektů chtějí developeři stavět minimálně osmipatrové stavby (22,5 m), s výhledem do budoucna až osmdesátimetrové projekty, a to tzv. inženýrským způsobem.