Mezinárodní investoři na občanskou válku na Slovensku nesázejí

Po prvním atentátu na hlavu státu v historii EU by jeden čekal propad ceny dluhopisů... Jenže slovenské dluhopisy ve čtvrtek zdražovaly nejvíce ze všech zemí EU a slovenské vládě klesaly relativní náklady půjčování nejvýrazněji ze všech zemí EU. Výnos slovenských dluhopisů klesal vůči výnosu německých dluhopisů nejvýrazněji v EU.
Trhy nepředpokládají, že by Slovensko v důsledku atentátu na slovenského premiéra Roberta Fica mělo zabřednout do vyhrocenější a vleklejší politické krize. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Lze tedy říci, že trhy nepředpokládají, že by Slovensko v důsledku vícečetného postřelení slovenského premiéra Roberta Fica mělo zabřednout do jakkoli vyhrocenější a vleklejší politické krize. Už vůbec pak trhy nemíní, že by Slovensko mělo stát na prahu občanské války, jak v reakci na pokus o atentát emotivně varovali někteří slovenští politici.

V takovém případě by cena slovenských dluhopisů citelněji klesala a jejich výnos – a výnos v porovnání s výnosy dluhopisů německých, obecně vnímaných jako etalon kvality a bezpečnosti – by naopak znatelněji rostl. Kvůli zvýšené nejistotě ohledně budoucích možností Slovenska čelit možné platební neschopnosti.

Zde konkrétně komentujeme vývoj slovenských dluhopisů pětileté splatnosti. Podobný vývoj lze ovšem vysledovat také u těch s dvouletou splatností. To jsou přitom tedy období splatnosti, která může nejvíce ovlivnit fiskální politika současné Ficovy vlády.

V případě dluhopisů například desetileté splatnosti už tomu tak je v menší míře, neboť jejich splatnost nastane v době dlouho po skončení řádného funkčního období nynějšího Ficova kabinetu.

Autor je hlavní ekonom Trinity Bank
(Redakčně upraveno)

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 1
Sdílet článek
Diskuse k tomuto článku je již uzavřena
  1. Ma Marek

    Proč občanská válka? Jeden pomatený stařík střílel na premiéra a spíš je potřeba zajistit do budoucna,aby tito lidi neměli zbraně. Lékaři svoji práci docela flákají. Ten pomatenec v Uherském Brodě měl taky několik zbraní legálně a každý věděl,že mu haraší ve věži a nikdo nic neudělal. Dokonce ani jeho lékař.

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB