Meziroční růst cen v průmyslu zrychlil na 9,9 %

Poprvé po dlouhých devíti měsících nebyli analytici zaskočeni výraznějším vzestupem cen průmyslových výrobců a naplnila se jejich očekávání. V naprostém souladu s tržním konsensem se ceny producentů v průmyslu zvedly během září oproti srpnu o 0,7 procenta.
Zdražuje prakticky vše – produkty ropného průmyslu, kovodělného, chemického či dřevozpracujícího. Ilustrační foto: Pixabay.com

To ovšem neznamená, že by tlaky na vzestup cen polevovaly, i když meziměsíční dynamika byla nejslabší od února. Ceny v odvětví elektřiny, plynu a páry se totiž zvedly pouze o 0,4 procenta a po říjnových událostech ohledně konce vybraných dodavatelů a vzestupu cen energií na světových trzích je zřejmé, že čísla v dalších měsících budou v tomto segmentu výrazně vyšší.

Z meziročního pohledu se růst cen v průmyslu dostal na dosah dvoucifernému tempu, když se zastavil na 9,9 procenta po srpnových 9,3 procenta. V průmyslu se tak zdražuje nejrychlejším tempem od března 1993. Zdražuje prakticky vše – produkty ropného průmyslu, kovodělného, chemického či dřevozpracujícího.

Letošní rok je celosvětově ve znamení tlaku na růst cen potravin. V našem případě se tyto tendence, prozatím, až tak neprojevily. To je ale pouze otázkou času, jak indikují ceny zemědělských výrobců.

Ty se během září zvýšily o 1,2 procenta a meziroční zdražování zrychlilo ze srpnových 7,9 procenta na zářijových 8,4 procenta. Rychlejší cenový nárůst je patrný v rostlinné výrobě (+11,2 %), živočišná výroba podražila meziročně o 4,1 procenta.

Vysoká dynamika cen je patrná i ve zbývajících primárních okruzích – rostou ceny ve stavebnictví i ve službách. Ceny stavebních prací se jen během září zvedly o 0,9 procenta, materiály podražily o 0,9 procenta. Oproti loňskému září tak jsou stavební práce dražší o 6,8 procenta, ceny stavebního materiálu pak vystřelily o 16,5 procenta. Služby pro podniky v průběhu září podražily o 1,2 procenta, meziročně jsou vyšší o 1,6 procenta.

Vysokoinflační prostředí s významným příspěvkem nákladových faktorů tak pokračuje, riziko přelití do dalších cen zůstává vysoké. Přes nedávné zvyšování úrokových sazeb stále uvolněná měnová politika tak bude muset opět reagovat. Na listopadovém zasedání bankovní rady České národní banky předpokládáme další zvýšení úrokových sazeb, a to o 50 bazických bodů.

Autor je hlavní ekonom Komerční banky
(Redakčně upraveno)

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 0
Sdílet článek

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB