
Takže roku 2009 raději s Bruselem uzavřela dohodu, že bude sdílet své rozhraní API pro klientské a serverové operační systémy Windows s vývojáři bezpečnostního softwaru třetích stran.
I když přitom má svůj vlastní bezpečnostní software, MS Defender, musel Microsoft kvůli dohodě s Bruselem umožnit využívání právě třeba softwaru od jiné americké firmy, Crowdstrike, jehož kolize se systémy Microsoftu páteční mohutný celosvětový výpadek způsobila. Jen v Česku škody činí až stovky milionů korun, celosvětově jde o stovky miliard.
Konkurenční systémy Apple podobně postiženy nebyly. Apple totiž žádnou takovou dohodu jako Microsoft s Bruselem neuzavřel – nemusel uzavřít. Takže roku 2020 dokonce v zájmu vyšší spolehlivosti a bezpečnosti, jak tehdy uvedl, zamezil vstupu poskytovatelů bezpečnostního softwaru třetích stran do svých systémových rozhraní.
Zdá se, že se opět jednou naplňuje ono známé „cesta do pekla jest dlážděna…“. Bruselský úředník se „vrtal“ ve věci, jejíž všechny nezamýšlené důsledky nedohlédl, až to celé „rozvrtal“, s nezměrnými celosvětovými škodami.
Autor je hlavní ekonom Trinity Bank
(Redakčně upraveno)