
Pomoc, jak firma uvedla v tiskové zprávě, budou koordinovat neziskové organizace Člověk v tísni a Organizace pro pomoc uprchlíkům (OPU). Zároveň skupina apeluje na vládu, aby vytvořila rychle důstojné podmínky pomoci uprchlíkům a občany České republiky a ostatní podnikatele, aby se k pomoci připojili.
„V aktuální situaci je nutné jednat okamžitě a nabídnout Ukrajinským občanům co nejefektivnější humanitární pomoc. Lze předpokládat, že se do pohybu dají miliony osob prchající před válkou. Proto jsme se s partnery shodli, že okamžitě uvolníme jeden milion dolarů na pomoc Ukrajině, distribuovat tuto pomoc bude organizace Člověk v tísni s pobočkou přímo na Ukrajině,“ uvedl Jan Barta, partner Pale Fire Capital.
„Zároveň pro ty, kteří dorazí do České republiky, máme připraveno 250 lůžek v námi pronajatých objektech, kde chceme uprchlíkům zajistit hlavně bezpečný prvotní azyl, klid a důstojné podmínky pro patrně nejtěžší období jejich života. Pro provoz zařízení a podporu uprchlíků jsme se domluvili na spolupráci s Organizací pro pomoc uprchlíkům (OPU). Financovat tento provoz budeme tak dlouho, jak to situace bude vyžadovat,“ řekl Barta.
„Příběh Ukrajiny, která se na základě Budapešťského memoranda vzdala jaderných zbraní výměnou za některé bezpečnostní záruky ze strany Ruska, USA a Velké Británie, je obzvlášť pro náš národ, který má ve své historii Mnichovskou dohodu, velmi silný a osobně se mě velmi dotýká. I proto apeluji na veřejnost i státní správu, abychom šli příkladem a Ukrajině efektivně a nealibisticky pomáhali,“ doplnil Dušan Šenkypl, partner Pale Fire Capital.
„Můžeme se předhánět v popisu toho, co se stalo, ale v každém případě je to největší agrese v Evropě od konce druhé světové války. Strašná situace, která ohrožuje miliony lidí. Ukrajina a Ukrajinci potřebují a budou potřebovat naši pomoc. Pokud se semkneme, tak jako Česká Republika můžeme udělat překvapivě hodně, závisí na každém z nás,“ sdělil Šimon Pánek, ředitel organizace Člověk v tísni.
„Česko zvládlo rychle přijmout mnoho tisíc uprchlíků z válek v Bosně a Kosovu, občanská společnost a dobrovolníci se samozřejmě opět zapojí i do pomoci v případě příchodu uprchlíků z Ukrajiny,“ potvrdil Martin Rozumek, ředitel Organizace pro pomoc uprchlíkům (OPU).
Partneři Pale Fire Capital zároveň informovali, že vyzývají vládu, aby se začala připravovat na scénář, kdy do České republiky může dorazit na 200 tisíc osob z oblasti konfliktu, a aby vytvořila pro ty, kteří dorazí vhodné a důstojné podmínky k žití – jak tzn., aby pro uprchlíky našla vhodný status.
Partnerům investiční skupiny se po konzultaci s OPU jeví jako nejpříhodnější status doplňkové ochrany, který by umožnil příchozím okamžitě začít legálně pracovat a živit své rodiny (status žadatele o azyl totiž neumožňuje příchozím šest měsíců pracovat, pozn. red.). Dále je nutné zajištění zdravotního pojištění, příprava míst ve školách pro děti, výuky jazyka, psychosociální péče a např. i dávky v hmotné nouzi.