Uvažujete o cestě na Ukrajinu nebo na Krym? Nebo už tam jste? Zvažte návrat, vyzývá ministerstvo

S ohledem na stále se zvyšující pravděpodobnost náhlého a podstatného zhoršení bezpečnostní situace v souvislosti s aktuálním velmi vysokým napětím mezi Ruskem a Ukrajinou ministerstvo zahraničí varuje občany České republiky před cestami na Ukrajinu. „Pokud na Ukrajině jste, zvažte možnost opuštění země,“ vyzývá rezort (MZV ČR) na svém webu.
Cestovní pojištění pro české občany už delší dobu neplatí na územích Ukrajiny, která jsou dlouhodobě mimo kontrolu vlády v Kyjevě a kde je vyhlášený zákaz vstupu. Ilustrační foto: Pixabay.com

Česko se tak mnohem pomaleji, než jiné státy, konečně přidává k těm zemím, které varují své občany před možností eskalace ozbrojeného konfliktu mezi Ukrajinou a Ruskem, a vyzývají je k návratu domů. „Toto vyhlášení má přímý vliv na neplatnost cestovního pojištění,“ sdělila v této souvislosti naší redakci Eva Svobodová, mluvčí Uniqa pojišťovny.

„Ruskem podporovaní separatisté tvrdí, že ukrajinské síly v noci na čtvrtek porušily klid zbraní, zatímco USA rozporují tvrzení Kremlu, že se ruská vojska od ukrajinské hranice stahují,“ informoval redakci FAEI.cz Lukáš Kovanda, hlavní ekonom Trinity Bank a člen Národní ekonomické rady vlády (NERV).

„Pokud již v zemi jste a přes varování se rozhodnete zůstat, dbejte během pobytu maximální opatrnosti, sledujte důvěryhodná média a mějte připravený plán evakuace pro případ nouze. MZV ČR upozorňuje, že v případě vzniku vojenského konfliktu bude mít jen velmi omezené možnosti poskytovat českým občanům na území Ukrajiny pomoc a ochranu,“ uvedlo ministerstvo.

PSALI JSME:
Finanční trhy přivítaly snížené napětí kolem Ukrajiny

Podle Svobodové mají klienti s platně sjednaným cestovním pojištěním, kteří vycestovali na Ukrajinu ještě před vyhlášením varování ministerstva zahraničních věcí, nadále pojistnou ochranu ve smluveném rozsahu.

„Mohou ale nastat omezení, anebo i výpadky v poskytování asistenční služby z pojištění k řešení akutně vzniklých problémů, což se týká jak poskytnutí léčebné péče, tak i možností repatriace ze země,“ uvedla mluvčí s tím, že klientům, kteří vycestují po vyhlášení nedoporučení cestovat na Ukrajinu, pojistná ochrana poskytnuta nebude.

Cestovní pojištění pro české občany už delší dobu neplatí na územích Ukrajiny, která jsou dlouhodobě mimo kontrolu vlády v Kyjevě a kde je vyhlášený zákaz vstupu (části Doněcké a Luhanské oblasti, pozn. red.). Lidé by měli postupovat podle průběžně aktualizovaných pokynů na webu ministerstva zahraničních věcí, jimiž se řídí i platnost cestovního pojištění.

PSALI JSME:
Burzy se bojí ruské invaze na Ukrajinu jako nikdy

Vzhledem k podstatnému zhoršení bezpečnostní situace a těžko předvídatelnému dalšímu vývoji, kdy existuje vysoká pravděpodobnost vojenského konfliktu, ministerstvo zahraničí „důrazně varuje před jakýmikoliv cestami na Ukrajinu“ a doporučuje občanům ČR urychleně opustit zemi.

Ministerstvo zároveň varuje občany ČR před cestami do Doněcké a Luhanské oblasti a obzvláště do míst, která se nacházejí v blízkosti tzv. linie dotyku, kde dochází k nepravidelným ozbrojeným střetům.

„Vstup na Krym přímo z území Ruské Federace je ukrajinskými orgány považován za nelegální. Osoby, které tak učiní, mohou čelit pokutě, trestnímu stíhání, administrativnímu řízení a zákazu vstupu na Ukrajinu,“ uvedlo ministerstvo.

PSALI JSME:
Cena plynu v EU opět roste. Ruská invaze na Ukrajinu je prý na spadnutí

Zavřít reklamu ×
  1. Tam přece nikdo nejezdí, tak proč píšete toto varování?
    Tak zase propaganda? Nějak nám ty zprávy nezapadají dohromady. A Krym? Ten je přece úplně mimo. Neuvěřitelná propaganda proti Rusku jenom proto že jsou trhy a tím celý slavný kapitalismus na konci. Putin nás dál na východ nepustí a to přivádí politiky k šílenství. Trhy jsou plné a přehřáté, nepomáhá ani Covid, ani e-auta a ani green deal. Prostě jsme v háji, jako už v 80-tých letech m.s., to jsme ale mohli dál otevřením východní Evropy. Nyní je ale definitivně konec.

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Cestování

Může cestovka zdražit už zaplacený zájezd?

Už jste to slyšeli? Cestovky prý na poslední chvíli zdražují zájezdy, a dokonce ty již zaplacené. Je to fáma, nebo cestovní kanceláře mohou tento krok skutečně udělat? Vždyť v posledních měsících se zdražuje …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Michael Žantovský: „Velká hra se bude odehrávat v jihovýchodní Asii“

Rozhovor
Uspořádání po světové a studené válce je pryč. „Myslím si, že je zřejmé, že až, jak doufám, skončí to poslední Putinovo vojenské dobrodružství katastrofou nebo přinejmenším neúspěchem pro Rusko, tak oblast, kde se bude odehrávat to, čemu diplomati říkají velká hra, tak to je přesně oblast Jihovýchodní Asie,“ říká v rozhovoru Michael Žantovský.