Milujeme hrady a zámky. Návštěvnost je famózní

Návštěvníci, ti z tuzemska i ze zahraničí, mají rádi naše hrady a zámky. Historie v nich zhmotněná je jako magnet. Návštěvnost je famózní. Hradní správci, většinou mladší a nadšení lidé, zároveň do středověkých ochozů a věží vnesli marketing. Rozdělí i zříceninu na okruhy, vyšperkují je projekcemi nebo divadlem a pak tam rodina za víkend nechá i tisíce korun.
Českokrumlovský areál si vloni prohlédlo přes 400 tisíc lidí. Foto: Pixabay

Jen hrady a zámky ve správě Národního památkového ústavu (NPÚ) loni navštívilo 5,5 milionu lidí. Nejnavštěvovanějšími byly Český Krumlov, Lednice a Hluboká. Nejsilnějším měsícem byl červenec, v němž památky navštívilo bezmála 1,3 milionu zájemců.

Českokrumlovský areál si prohlédlo přes 400 tisíc lidí, zámek v Lednici se této hranici blíží. Téměř 300 tisíc lidí zavítalo na Hlubokou, hrad Karlštejn zaznamenal přes 200 tisíc návštěvníků. Hranici 100 tisíc návštěvníků ročně překonaly rovněž další památkové objekty: Valtice, Kroměříž, Konopiště, Sychrov, Křivoklát, Bouzov, Trosky, Buchlovice a Telč.

Je fakt, že památkáři třeba v Českém Krumlově občas skřípou zuby, protože obří návštěvnost zároveň dává historickým objektům a věcem v nich pořádně zabrat. Udržet na uzdě některé lidi navíc není nijak snadné. Jenže uzavřít se před okolím také nejde.

„Lidi se někdy chovají hůř než zvířata. Sahají na věci nevyčíslitelné hodnoty, lezou, kam nemají, ve snaze udělat si co nejvíce poutavé selfie, sedají si na nábytek, dokonce někteří se snaží si něco i odnést,“ říká člen správy zámku v Českém Krumlově.

Hrady a zámky zároveň vydělávají. Za minulý rok činily výnosy hradů a zámků ve správě NPÚ 572 milionů korun.

Na hradech se to už naučili. Příkladem je třeba hrad Kašperk. V podstatě jsou to jen dvě věže a trochu hradeb, jinak nic moc, dalo by se říci. Ale co věž, to samostatně placený okruh, a ještě přidávají noční prohlídky. Ty jsou předem zcela beznadějně vyprodané. Není divu. Mají atmosféru, protože organizátoři při prohlídce sehrají divadlo.

A tak za víkend rodina se dvěma dětmi, když chce vidět všechno, zaplatí jen na hradě i dva tisíce. Jsou to ale smysluplně vynaložené peníze: Na tyto výlety pak děti stejně nejvíce vzpomínají, když stříleli z luku na nádvoří nebo když je postrašila postava „matky přírody“. Podobně osobité prohlídky lze také zažít například ve Velharticích.

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 1
Sdílet článek
Diskuse k tomuto článku je již uzavřena
  1. Iv Ivana

    Když byl syn malej,jezdili jsme 1-2x do měsíce na hrady,vlakem,pak pár kilometrů pěšky a odměna na konci byl hrad. Na Kašperk o prázdninách na Divadlo v Celetné na „Kašpary“. Teď jezdím sama a na zříceniny hradů.Takový ty hroudy kamení v lesích. Líbí se mi, že cestou potkám 2-3 lidi a v cíli bývám sama. Pěkná procházka přírodou, a pak krásné výhledy.
    Odradil mě právě Český Krumlov. Bambilion okruhů, za nehorázné peníze, a člověk je tam celý den, když chce na všechny a s rodinou tam také bambilion nechá. Přítel tam navíc jako dítě lítal zadarmo. Jo a Bouzov. To je zase hrad mého dětství. Prostě ty davy lidí, papuče a provětraná peněženka mě neláká. Sama jsem kdysi provázela na Sloupu. Ten se dá i dnes, páč šutr a potřeba použít fantazii,moc lidí neláká. Tak asi tak…

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB