Ministerstvo financí si zajistilo téměř 90 % letošních výpůjčních potřeb

Ministerstvo financí ve včerejší aukci prodalo státních dluhopisů za pět miliard korun, zatímco investoři poptávali více než čtyřnásobek této sumy. Větší zájem ze včera nabízených dvou dluhopisů byl o ten se sedmiletou splatností a pohyblivým úročením.
Ministerstvo financí si zajistilo téměř 90 % letošních výpůjčních potřeb. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Po rekordních emisích státních dluhopisů v posledních měsících se ministerstvo vrátilo k původním pravidlům aukcí a dodrželo předem stanovený maximální objem. To vychází i z výrazného předzásobení, které dovoluje vládě velkou míru flexibility při financování.

Včerejší aukce tak ukázala, jak bude vypadat druhá polovina roku. Podle nedávno publikované strategie Ministerstva financí by letošní výpůjční potřeby měly dosáhnout 730,6 mld. Kč. V těch se skrývá zejména pětiset miliardový deficit státního rozpočtu a splátky dříve emitovaných státních dluhopisů. Vzhledem k aktuálnímu vývoji státního rozpočtu, realizaci podpůrných vládních programů a omezeným kapacitám tuzemské ekonomiky realizovat všechny plánované investice vlády předpokládáme o něco nižší deficit státního rozpočtu, a to ve výši 400 mld. Kč.

Podle našich výpočtů si tak od začátku roku ministerstvo financí zajistilo téměř 90 % všech letošních výpůjčních potřeb a ve zbytku roku bude emise státních dluhopisů výrazně nižší. Pokud se naplní již zveřejněný červencový emisní kalendář, zbývá tak ministerstvu si v následujících měsících půjčit pouze 5,4 miliardy korun měsíčně. To je výrazně méně, než by si investoři přáli, což i nadále dovolí vládě benefitovat z příznivých podmínek na finančních trzích a půjčovat si za velmi nízkou cenu.

Autor je ekonom Komerční banky
(Redakčně upraveno)

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 0
Sdílet článek
Diskuse k tomuto článku je již uzavřena
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB