
Zároveň je také patrné, že s klesající atraktivitou kratších splatností roste zájem i o delší státní dluhopisy. Minulý týden se tak prodaly 18,4 mld. Kč státních dluhopisů, zatímco investoři poptávali celkem 91,6 miliardy korun. Pro následující týdny očekáváme, že se nabídka nových státních dluhopisů bude snižovat, zatímco poptávka bude stále vysoká. I tak ale atraktivita tuzemských dluhopisů v posledních týdnech klesá. Jejich výnosy pod nátlakem vysoké poptávky klesají a jejich cena roste.
Na druhou stranu stále vnímáme velké riziko významně vyšších letošních výpůjčních potřeb. Podle nás bude chtít ministerstvo využít příznivých podmínek na finančních trzích a předfinancovat si některé splátky státních dluhopisů maturujících na začátku příštího roku. A navíc skutečný deficit letošního státního rozpočtu může být výrazně vyšší, než s čím v současnosti počítá vláda, což by měly odhalit průběžné výsledky rozpočtu v nejbližších měsících.
S vyhlídkami rostoucího plánovaného deficitu pro příští rok roste i naše prognóza výpůjčních potřeb ministerstva financí pro rok 2021. Vzhledem k bohatému splatnostnímu kalendáři by podle nás mohla emise státních dluhopisů v příštím roce lehce překonat tu letošní. Situace na finančních trzích by však už nemusela být tak příznivá, jako je v současnosti.
V posledních týdnech výnosy českých státních dluhopisů klesají pod tlakem vysoké poptávky investorů. Tím se ale stávají dražší a méně atraktivní do budoucna. Již dnes se obchodují nejkratší české státní dluhopisy se záporným výnosem nebo na hraně negativních hodnot. Pokud nedojde k dalším turbulencím na finančních trzích, tento trend bude pokračovat a zájem o tuzemské státní dluhopisy poklesne.
Autor je ekonom Komerční banky
(Redakčně upraveno)