Zájem o české státní dluhopisy neupadá ani v době korony

Názor
Po dynamickém měsíci, kdy ministerstvo financí hojně zásobovalo český trh emisemi nových státních dluhopisů, se trochu změnily poměry i na tomto trhu. Zatímco ještě v únoru nerezidenti drželi téměř 41 % státního dluhopisového dluhu, na konci března se jejich podíl snížil pod 40 %.
Snaha státu sehnat na trhu co nejvíce peněz byla v březnu velmi silná. Foto: wikimedia, ŠJů

Svá portfolia zahraniční investoři nevyprodávali, jak by napovídala zvýšená volatilita výnosů bondů, ale naopak dál o 40 miliard korun rozšířili. Na konci března tak již drželi dluhopisy za téměř 615 mld. Kč.

Ani zvýšená averze k riziku po nástupu koronakrize je nepřiměla k odchodu z atraktivního trhu, který skýtal velmi zajímavý bonus vůči třeba německým papírům. Navíc s ohledem na očekávané snížení úrokových sazeb České národní banky (ČNB) jim držba těchto papírů skýtá příležitost i pro dodatečný kurzový zisk.

Snaha státu sehnat na trhu co nejvíce peněz byla v březnu velmi silná. Jen za tento jediný měsíc se celkový objem státních papírů navýšil o 151 miliard korun, a jak potvrzují statistiky, z tohoto „koláče“ si zahraniční investoři ukrojili jen menší část. Většinu, tedy papíry za více než 103 miliardy tentokrát skoupily tuzemské banky. Svůj podíl na trhu si tak navýšily o 3,4 procentního bodu na 22 %.

PSALI JSME:
Korunové dluhopisy zůstávají atraktivní

Z dalších zájemců se uplatnily i penzijní fondy, které jen za jediný měsíc do korunových státních dluhopisů nalily téměř devět miliard a potvrdily tím svoji pozici třetího největšího investora, který drží státní bondy v hodnotě 290 mld. Kč.

Ještě zajímavější než březnové výsledky však budou ty dubnové. Jen za tento měsíc stát na primárním trhu úspěšně prodal dluhopisy v hodnotě 252 miliardy a vedle toho i pokladniční poukázky za 33 mld. I tentokrát nejspíše největší část – převážně střednědobých a dlouhodobých papírů – skoupili domácí investoři, kteří tím vlastně zajistili hladké budování likvidní rezervy státu pro krytí letošního schodku státních financí.

Jak bude nakonec velký, se vlastně ani nedá odhadnout. Jisté je pouze to, že od začátku roku stát vydal dluhopisy za 350 miliard korun a pokladniční poukázky (za rámec letošního roku) v hodnotě 69 mld. Kč. O výsledné potřebě státu nakonec rozhodne nejenom propad příjmů rozpočtu, respektive ekonomiky, ale i všechna probíhající, připravovaná a třeba teprve jen zamýšlená opatření na výdajové straně.

Autor je analytik ČSOB
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Zahraniční investoři opanovali místní bondový trh

×

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Investice

Akcie v oddechovém čase

Tzv. technologické tituly mají za sebou letos spanilou jízdu. Růst odstartovala především jejich schopnost nabídnout alternativu pro zamrzlou globální ekonomiku v době koronavirové. Poslední dobou se ale stále …

Sněhová vločka rozehřála akciové trhy

Snowflake (v češtině sněhová vločka – pozn. red.) je první samostatná firma specializovaná na cloudovou infrastrukturu. Všichni tři velcí hráči (Google Cloud, AWS a Azure) totiž ve skutečnosti spadají pod větší …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB
Rolovat nahoru