Ministr Jurečka naznačuje, že vláda zvýší daně, i když premiér dosud tvrdil opak

Názor
Ministr práce a sociálních věcí, toho času navíc i ministr životního prostředí, Marian Jurečka v sobotu naznačil, že vláda během prvních tří měsíců příštího roku změní své programové prohlášení. Nejspíše tak, že z něj vyřadí závazek nezvyšovat daně. Za sebe nevylučuje, že jednou z daní, kterou by vláda mohla následně zvýšit, je i ta z příjmu fyzických osob.
Ministr práce a sociálních věcí Jurečka naznačuje, že vláda zvýší daně, i když premiér Fiala dosud tvrdil opak. Ilustrační foto: Stanmott – Vlastní dílo, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=116528530

Přitom v rámci takzvaného zrušení superhrubé mzdy byla daň z příjmu zaměstnanců – tedy ze mzdy či platu – snížena ze zhruba 20 na 15 procent. Stalo se tak koncem roku 2020. Tehdy měla snížená sazba platit po dva roky, jak stálo i v příslušné důvodové zprávě. Zrušení superhrubé mzdy prosadily hnutí ANO, ODS a SPD.

Sám premiér Petr Fiala ovšem nedávno připomněl, že tato vláda daně zvyšovat nebude. Zavedení daně z mimořádných zisků, schválené tento týden, podle něj představuje speciální záležitost a nejde tak o běžné daňové navýšení.

Jurečkova slova o změně programového prohlášení jsou tak do značné míry překvapivá. Vnáší do ekonomiky nejistotu. Není nyní zřejmé, zda jde o postoj celé vlády, nebo jenom její části. Je na premiérovi – a nikom jiném –, aby tuto nejistotu co nejdříve rozptýlil.

PSALI JSME:
Díky mimořádné dani už Fialova vláda nemusí zvyšovat běžné daně

Fialova vláda přitom daně opravdu zvedat nemusí, a přitom střednědobě bude i tak stále s to stabilizovat veřejné finance. I díky Sněmovnou schválené dani z mimořádných zisků může nyní Fialova vláda předpokládat, že se naplní již schválený rámec státního rozpočtu. Ten pro rok 2023 počítá se schodkem maximálně 295 miliard korun.

Fialově vládě totiž svým způsobem opravdu nahrává inflace. Ta totiž vlastně „zdaňuje“ občany i firmy místo ní. A nafukuje ukazatel nominálního hrubého domácího produktu (HDP), takže i deficity v rozmezí od 250 do 300 miliard se v něm snáze „rozpustí“.

Nakonec tedy opravdu může nastat situace, že vláda daně nezvedne a žádnou další daň kromě té mimořádné, počítané od příštího roku, nezavede. A přesto stáhne deficit pod úroveň tří procent HDP, jak slibovala, ještě během svého řádného funkčního období.

Autor je hlavní ekonom Trinity Bank
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Fialova vláda může díky inflaci stabilizovat veřejné finance, aniž by zvyšovala daně

Zavřít reklamu ×
    • Jako Kdu-čsl to je prý strana pro lidi ne tahle strana už pro lidi není je to strana o přežití bez ODS už by byla i KSČ v zapomenutí

  1. Nakonec Babišova vláda také využila toho, že byl hospodářský růst, bohužel ale tyto finance rozházela než by je nechala na zlé časy. Ale po nás potopa. A tady se to všechno odráží. Je smutné, že lidé mají tak krátkou paměť.

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Češi chtějí silného lídra, který nás osvobodí od mocných a bohatých

Průzkum
Většina tuzemské veřejnosti příliš nevěří tomu, že by politici či elity hájili zájmy obyčejných lidí. Spíše mají pocit, že se o ně tradiční strany nezajímají. A v čele státu si přejí silného lídra, který by vzal zemi z rukou mocných a bohatých. Vyplývá to z průzkumu, jehož výsledky poskytla Finančním a ekonomickým informacím (FAEI.cz) agentura Ipsos.