
Pokud tady navzdory tomu zůstává ke konci dubna míra nezaměstnanosti na úrovni 3,4 procenta – a je tedy suverénně nejnižší v celé EU – jde skutečně o nečekaně příznivý výsledek. V dalších měsících je ale třeba počítat se vzestupem míry nezaměstnanosti. V létě nejprve k úrovni pěti až šesti procent a v podzimních měsících pak ještě výše, v příštím roce pak potenciálně až k úrovni kolem deseti procent.
Zvláště markantní byl v dubnu nárůst míry nezaměstnanosti v příhraničních okresech Chebu a Karlových Varů. V těchto okresech narostla míra nezaměstnanosti v porovnání s březnem o více než jeden procentní bod, zatímco celorepublikově stoupla pouze o 0,4 %. Na Chebsku, Karlovarsku, ale v dalších příhraničních oblastech, jako je třeba Sokolovsko, se ve výrazné míře hlásili na úřadech práce pendleři, kteří z důvodu zavádění opatření pro boj s koronavirem přestali dojíždět za prací do za hranice.
Citelněji narůstala v dubnu míra nezaměstnanosti také v turisticky vyhledávaných okresech českokrumlovském a znojemském. Turistický ruch patří mezi sektory nejvíce zasažené omezeními zaváděnými v rámci boje proti šíření koronaviru.
Autor je hlavní ekonom Czech Fund a člen Národní ekonomické rady vlády (NERV)
(Redakčně upraveno)