Zavřené hranice trhají rodiny. Pendler musí kvůli příjmu opustit ženu trpící bolestmi

Zavřené hranice kvůli hrozbě nákazy koronavirem trhají rodiny, podobně jako mnohé blízké v pohraničí rozdělil lety poválečný vývoj. Zbyněk V. (53) z Kraslic je pendler – pracuje u odpadové firmy v Německu. Za prací jezdí do dvanáctitisícového saského okresního města Oelsnitz (Olešnice). Nejprve se mu hranice přivřely a teď se mu v podstatě zavírají. Bude muset dočasně opustit svou ženu. Tu totiž z Česka policie nepustí. Aby toho nebylo málo, Zbyňkova žena trpí v bolestech, protože plánovanou operaci nohy nemocnice musela zrušit.
Ilustrační foto: Depositphotos.com

Po posledním rozhodnutí vláda pendlerům vzkázala, že si mají najít ubytování v Německu a zůstat tam, s nadsázkou řečeno, „než se to přežene“. Anebo pokud se vrátí dříve, zůstat 14 dnů v karanténě. „My už tam máme pronajatý byt, to není problém, i když není zařízený. Stejně jsme se chtěli do Německa přesunout. Mám už trvalý pobyt, mám stálou a dobrou práci, umím německy. Už bych tam byl dávno, co tady? Tady si v pohraničí nevydělám. Jenže co moje paní?“ uvažuje nahlas pan Zbyněk. Ta se každou noc svíjí kvůli bolestem kolene. Měla jít na operaci. Ta ale byla kvůli nouzovému stavu nemocnicí odložena na neurčito.

„Nakonec budu muset odjet a paní to tady bude muset nějak vydržet. Kdo ví, jak dlouho. Ještě, že máme dost kamarádů. Ale nemůžeme zůstat bez příjmu. Nemůžu si dovolit přijít o práci u německé firmy. Ta mě dostala ven z patálií,“ dodává Zbyněk. Už loni si v Německu koupili chatičku, a ještě před nákazou se domluvili na pronájmu bytu na německé straně.

Jenže paní teď česká strana nedovolí přejít hranice, protože tam nepracuje. „Musím jet tam a z Česka ji pak nějak dostat do Německa, ale nevím, jak zařídit tu operaci, protože od bolestí nespí,“ přemýšlí pan Zbyněk.

Pracuje pro infrastrukturu saského státu

Zbyněk si je jist, že i když česká vláda zavře hranice i pro pendlery, tak alespoň „tam“ se stejně dostane. Obdržel totiž od německého zaměstnavatele potvrzení s razítkem, kde se uvádí, že „je zaměstnancem společnosti, která je součástí nezbytné infrastruktury ve smyslu zákona svobodného státu Sasko“.

Z toho podle pana Zbyňka vyplývá, že by ho vlastně české policejní hraniční hlídky měly pouštět každý den pouštět přes hranice tam i zpět, protože naše vláda deklarovala, že nechce postihovat restrikcemi klíčovou infrastrukturu v okolních zemích.

A hlasitě se zlobí. „Proč tedy nezavřou stejně jako státní hranice i Prahu, kde je nakažených nejvíce a teď to trousí po vesnicích?! Lidé z měst si jezdí na chaty, jako by se nechumelilo, a nějaké knížky na razítka jim nikdo nedává. Připadám si, jako by mi za chvíli našili na rukáv nějaké označení. Proč si pořád berou na paškál pendlery?!“ spílá metropoli pan Zbyněk.

Psal ministrovi, odpověděl automat

Podle médií někteří hejtmani po vládě chtěli, aby zakázala pendlování za prací úplně. To se ministru vnitra Janu Hamáčkovi zprvu nechtělo, aby lidi nepřipravil o příjmy, ale za pár dní přece jen začal otáčet, když uvedl, že chápe, že „lidé mají hypotéky, živí rodiny, ale to riziko je už příliš velké“.

Pan Zbyněk bydlí pár kilometrů od přechodu do Německa. Ten už je ale přes dva týdny uzavřen. Aby se dostal na otevřený přechod, musí z domova vyjíždět ve dvě hodiny ráno a při cestě do práce i zpět doufat, že se někde nezasekne v kolonách.

Otevřete i náš přechod, vždyť tam stejně stojí policisté, žádal ještě minulý týden ministra vnitra Jana Hamáčka pan Zbyněk e-mailem. Místo toho mu přišla nic neříkající automatická odpověď a poté rozhodnutí, že pendleři budou „razítkováni“ po cestě přes hranice tam i zpět a že se mají raději ubytovat v Německu.

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 21
Sdílet článek
Diskuse k tomuto článku je již uzavřena
 1. Mi Michal

  Pan Jiřímu se to soudí. Momentálně má ČR spoustu takových chytráků.

 2. ja jan

  Musí? Nic nikdo dnes nemusí… Leda že někdo žil nad poměry a má dluhy, nebo chce si nad poměry žít stále…Potom ať nebrečí a vy se ho nezastávejte! Každý strůjcem svého štěstí…

  • Be Beka

   A kolik podle vás pendler bere,když dělá ve fabrice?na vyskakování to není, když musí platit hypotéku,kterou má dnes skoro každý…pokud je jeho paní nemocná,tak zřejmě nepracuje,takže to je jakoby jeden dělal na dva platy…a dnes i když tady oba dva dělají, tak jim na poplatky stačí výplata a neušetří nic…tak nekecejte nesmysly…

   • Ri Richard

    Co to kecáš za nesmysly, pendleři nejsou žádní chudáci, pracují tam za velmi slušné peníze. Pokud je paní nemocná, tak pobírá nemocenskou.

  • Ma Marci

   proč jste všichni tak závistiví a zlí i v této době. Do zahraničí mohl jít každý z vás, měli jste na výběr. Sedíte tady a kritizujete. Pan dostal šanci a šel za ní. Bohužel je teď situace taková jaká je. Chápu ho a držím palce ať to brzy přejde a jsme zase všichni v klidu. a vy závistivci se konečně se kousněte do prdele a přestaňte žvanit nesmysly

   • Ri Richard

    Vědomě lžeš, pendlovat mohou jen Ti co bydlí v blízkosti hranic a určitě na tom nejsou finančně špatně, tak tu nežvan nesmysly.

 3. Jo Josef

  Bylo to jeho volba. Brát jenom to nejlepší – plat, přídavky na děti atd. bylo fajn. Co za tu dobu odvedl našemu státu. Je sprosté nyní od něj vyžadování slitování. U nás nyní trpíme všichni a kdo má slitování ?
  Nevím proč litovat tzv.pendlery ???

  • Ján

   On nevyžaduje slitování,pouze chce dál pracovat aby nemusel žebrat po uřadech/beztoho nic nedostane/ale stará se sám o sebe a rodinu

  • Pa Pavel

   Jsem pendler a přemýšlím, zda-li se na čas odstěhovat, nebo přijít o práci. Našemu státu jsem odvedl dost, když zde utratím 80t měsíčně, těch daní je z toho dost. No pokud zůstanu doma těch 19400 co mi dá úřad práce taky nebude tak špatných, pět měsíců se poválím a pak hurá do práce.

  • Ev Eva

   Takzvaný pendleři vychovávají za rakouské a německé výplaty a přídavky děti pro Česko, pracují tam proto, že náš stát jim nedokázal nabídnout práci, která by uživila jejich rodinu. Oni nemají na výběr, stejně jako my pokud jsou zdraví do práce musí tomu se říká zodpovědnost. Na pranýř by měli jít lidi co si nemohli odpustit dovolenou a zavlekli jsem virus a ne pendleři, kteří musí do práce.

 4. Be Beka

  Tak pokud má příjem jen on,protože paní nemůže,tak je jasné,že ho potřebují i dále ,aby vše zaplatili…a kolik si myslíte,že pendleři dostávají?myslíte,že milióny? Jste blázen…podle mě jen závidíte,že to nemáte,ale tuto volbu má každý,jít tam dělat…pokud máte ale strach,tak aspoň nezáviďte a nebuďte hnusní….tady teď práce nebude a oni tu šanci mají,ikdyž to znamená,že na 21 dní opustí rodinu,ale existuje skype,takže budou v kontaktu…fandím všem pendlerům…

 5. Ji Jitka

  …tak já nevim ,ale jaký si to kdo udělá,takový to má….je to na každým…

 6. Ja Jan

  Závist a jenom závist že se někdo nebojí a pracuje v zahraničí. Poděkujte především lyžařům s Itálie, pendleři jsem nic nepřivezli. S pendleri hotovo tak kdo bude další na ráně?Na koho hodíme další špínu?….

 7. Ma Mata

  Kolik maji? To ke ruzne, minimalka, pokud delaji oficialne jr 45k a prumer kdyz je cca 75-95. Neberu profese typu programatory ty mohou mit i 150+ ale to i tady v CR navic to muzete delat z domova. Penize mu nezavidim, sam sem programator a vydelam si dost. Rizhidne pendlerum nefandim protoze to jsou kecy a je to jen o penezich. A ty proste dulezizejsi nejsou. Jak sam priznava zustava tady kvuli operaci a pak frrr do Nemecka. Proc tam neni uz ted. No prptoze by zminenou operaci musel platit. Proc pendleri nebydli tam kde pracuji? No protoze to prece je v CR levnejsi. Kdyby zde byly stejne ceny a vsechno uz davno je 90% prestehovana. Takze ano nefandim jim, potrebu zavřít hranice chapu a podporuju!

 8. ro roman

  jeho žena v bolestech,teda já myslel že má třeba nějakou závažnou nemoc ale pokud to je koleno třeba nějaký utržený meniskus sice určitě bolí mám operované obě kolena ale na článek to teda není.

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB