MMF radí Stanjurovi obnovit superhrubou mzdu

Názor
Mezinárodní měnový fond (MMF) ve své pravidelné zprávě ke stavu české ekonomiky, kterou zveřejnil tento týden, doporučuje za účelem ozdravení veřejných financí přehodnotit opatření zavedená během pandemie. Zejména pak zrušení takzvané superhrubé mzdy a rovněž zrušení daně z nebytí nemovitostí.
Ministr financí Zbyněk Stanjura chce letos hospodařit se schodkem pod 280 miliardami, jak dnes oznámil v České televizi. Foto: Občanská demokratická strana – https://www.flickr.com/photos/odscz/12321834544, CC BY 2.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=42545547

Podle MMF by tedy už rozpočet na rok 2022, který nyní Fialova vláda připravuje v režimu provizoria, měl zahrnovat obnovení superhrubé mzdy i daně z nabytí nemovitostí. Fond totiž považuje nynější střednědobý plán popandemického zotavování veřejných financí, který s obnovením superhrubé mzdy ani s obnovením daně z nabytí nepočítá, za nedostatečně ambiciózní.

To proto, že tento plán by podle MMF nedocílil stabilizace veřejných financí, konkrétně veřejného dluhu v poměru k hrubému domácímu produktu, ani do roku 2026. Vzhledem k vnitropolitickému rozložení sil je ale nepravděpodobné, že Fialova vláda doporučení MMF vyslyší. Na schválení zrušení superhrubé mzdy se totiž v roce 2020 podílela ODS, tedy strana současného premiéra i ministra financí a klíčová politická síla vládní koalice.

Pokud tedy ministr financí Zbyněk Stanjura chce letos hospodařit se schodkem pod 280 miliardami, jak dnes oznámil v České televizi, jde o poměrně ambiciózní cíl. Zejména právě proto, že nepočítá s obnovením superhrubé mzdy, jak MMF doporučuje, kterou sama Stanjurova ODS pomohla rozhodujícím způsobem zrušit.

Autor je hlavní ekonom Trinity Bank
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Kde Stanjura může škrtat

Zavřít reklamu ×
 1. Takže zvedneme daně těm, co je platí. Že bychom je zavedli těm, co je neplatí to nás ani nenapadne. Zajímalo by mě jak k tomu přijde takový zaměstnanec, který po celou dobu pandemie nejen, že nic nečerpal, ale naopak vydělával a platil daně, aby bylo z čeho rozdávat.

 2. Asi všichni zapomněli jak superhrubá mzda vznikla. Pan Kalousek ji zavedl a ona zachutnala. Daňová zátěž zaměstnanců se zvýšila (z původních 19 % z hrubé mzdy na 15 % ze superhrubé mzdy). Zaměstnanci odváděli svoji práci pro zaměstnavatele a ten vytvářel – nevytvářel zisk. Ta „geniální myšlenka“, že superhrubá mzda ukáže co stojí zaměstnavatele byla silně zcestná.
  Jenom na okraj:
  Pan Kalousek zavedl také15 % zdanění výsluh a silně narazil. Musel to zastavit až soud. Na to naši poslanci asi zapomněli.

  • Myslím si že nezapomněli, ale ODS a další slíbili že nebudou zvedat daně a ejhle, zase lež, už se v těch jejich lžích začínám ztrácet. Je jasné, že šlo jen o koryta a moc a možnost krást a okrádat vlastní občany. FUJ !!!

 3. proč se MMF nezajímá o to jak malé jsou platy v ČR a jakou máme daňovou zátěž proti zbytku EU !

 4. Kdo čekal od těchto šmejdů něco jinýho než zvyšování daní pro obyčejné lidi, musel být blázen. Tihle grázlové se nikdy nezmění, dáte jim šanci a oškubou vás jak slepici do polívky! Za nic víc vás ostatně nepovažují.

   • Ale rozhazovala jiným, než pracujícím zaměstnancům. Čerpali povětšinou tak nějak tradičně ti, co mají dost…

 5. Stačilo by se zaměřit na firmy typu rohlík ,a agentury a swarcsystém a zavést eet ,a hned bysme byli v +.

 6. Dělat stále stejnou věc a očekávat jiný výsledek je znak šílenství.
  Volit pětiblok a očekávat jinou politiku než jakou předvedli v devadesátkách, je šílenost. Co jste volili, to máte. Stačí se podívat na hlupaňu v PS a je to úplně jasné.

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB