Mobil na cestách: Nepostradatelný pomocník může přijít pěkně draho

Chystáte se na prázdninové cesty a spoléháte, že po loňském zrušení roamingu v EU můžete díky svému mobilnímu telefonu zůstat ve spojení, aniž by to zvýšilo váš cestovatelský rozpočet? Pak se vám možná dovolená pěkně prodraží.
Všichni tři tuzemští mobilní operátoři sice nabízejí datové balíčky pro zahraničí, jejich ceny ale cestovatele příliš nepotěší. Foto: Pixabay

Jak upozorňuje web Skrblik.cz, mezi jednotlivými operátory existují „drobné“ disproporce v klasifikaci jednotlivých destinací, z nich ale vyplývají propastné rozdíly v cenách služeb.

Zatímco například O2 si v Monaku za každý přenesený megabyte dat účtuje 240 Kč, zákazníci Vodafone čerpají data ze svého domácího balíčku bez příplatku.

Rozdíly v řádu stovek procent mají příčinu v zařazení dotčených zemí do různých roamingových zón. Zatímco Vodafone řadí Monako z hlediska vyúčtování mezi země Evropské unie, kde lze od loňského června telefonovat a brouzdat jako v Česku, u O2 spadá pod zbytek světa.

Jak ušetřit za mobilní data v zahraničí

Prvním krokem je správné nastavení telefonu, tedy vypnutí datového roamingu. V přístrojích s Androidem stačí v menu kliknout na Nastavení » Připojení » Mobilní sítě » Datový roaming. Na iPhonech se datový roaming vypíná v menu Nastavení » Mobilní data » Volby mobilních dat.

„SIM kartu lze obvykle koupit již na letišti. V některých zemích operátoři nabízejí přednabité turistické karty s datovým balíčkem a voláním na místní linky zdarma. Ze zkušenosti doporučuji projít si nabídku SIM karet, obvykle vychází nejvýhodněji předplacenka pro místní. V Peru jsem takto pořídil SIM kartu s 1 GB dat za 237 Kč, u mého českého operátora by to ani zdaleka nestačilo na pouhý 1 MB,“ přidává své zkušenosti Petr Novák, redaktor serveru Skrblík.cz.

Všichni tři tuzemští mobilní operátoři sice nabízejí datové balíčky pro zahraničí, jejich ceny ale cestovatele příliš nepotěší. Třeba T-Mobile prodává 100 MB dat ve zmíněném Maroku za 2 750 Kč.

V zemích EU, v Norsku a v Lichtenštejnsku se mobilní služby čerpají, jako by uživatel byl v České republice. Má-li v ceně svého tarifu data, může surfovat bez jakéhokoliv poplatku navíc.

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Technologie

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Jaká je budoucnost výškových dřevostaveb v Česku?

Analýza
V České republice stále platí zastaralá norma omezující výšku dřevostaveb na devět, respektive dvanáct metrů. Legislativa by se však měla brzy změnit. S ohledem na nespornou ekonomickou výnosnost projektů chtějí developeři stavět minimálně osmipatrové stavby (22,5 m), s výhledem do budoucna až osmdesátimetrové projekty, a to tzv. inženýrským způsobem.